Połącz się z nami

Newsy

Styczniowy raport ESET na temat najaktywniejszych zagrożeń w sieci

Opublikowane

dnia

Firma ESET, producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, opublikowała listę zagrożeń, które najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie w styczniu bieżącego roku. Liderem zestawienia pozostaje robak internetowy Conficker.

Od wielu miesięcy pierwsze trzy pozycje zestawienia firmy ESET, przedstawiającego najczęściej infekujące zagrożenia danego miesiąca zajmują: robak Conficker, rodzina INF/Autorun oraz grupa koni trojańskich atakujących graczy popularnych sieciówek. Jak zauważają jednak analitycy firmy ESET w styczniu liczba ataków spowodowanych przez wspomniane zagrożenia spadła.

Conficker, lider rankingu, do infekowania komputerów wykorzystuje załataną już przez Microsoft lukę w usłudze systemów Windows lub pliki automatycznego startu nośników CD, DVD czy pendrive. Po przedostaniu się do komputera robak unieszkodliwia zabezpieczenia systemu i umożliwia atakującemu przejęcie kontroli nad zainfekowaną maszyną. Drugie zagrożenie na styczniowej liście przygotowanej przez laboratorium antywirusowe ESET zajęły złośliwe aplikacje, które ukrywają się w plikach autostartu m.in. pamięci przenośnych USB i zaraz po podłączeniu nośnika do komputera przenikają do niechronionego systemu. Pierwszą trójkę najaktywniejszych zagrożeń ubiegłego miesiąca zamyka grupa wyjątkowo popularnych wśród polskich użytkowników koni trojańskich Win32/PSW.OnLineGames. Programy tego typu działają jako keyloggery oraz rootkity, wykradając loginy oraz hasła graczy sieciowych MMORPG takich jak Linage, World of Worcraft czy Second Life.

Specjaliści radzą, aby regularnie aktualizować swój system operacyjny, wyłączyć opcję automatycznego startu nośników oraz unikać korzystania z niezabezpieczonych folderów publicznych czy też nieznanych pendrive’ów. Zaleca się także unikanie korzystania z sieci w przypadkowych miejscach np. w kawiarenkach internetowych oraz stosowanie silnych haseł zawierających oprócz liter i cyfr również znaki specjalne. Jeśli podejrzewamy infekcję, a nie dysponujemy programem antywirusowym możemy skorzystać z bezpłatnego skanera online, takiego jak ten na http://www.eset.pl/onlinescan

Wśród pozostałych zagrożeń będących najczęstszą przyczyną styczniowych infekcji, firma ESET wymienia m.in. WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen, złośliwy program , który po przedostaniu się na komputer swojej ofiary konwertuje wszystkie pliki audio do formatu WMA. Próba otwarcia zmodyfikowanego przez GetCodec zbioru kończy się wyświetleniem komunikatu o konieczności pobrania brakującego kodeka, który w rzeczywistości okazuje się kolejnym groźnym programem.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 10 milionów użytkowników programów ESET, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie www.eset.pl

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne