Połącz się z nami

Newsy

Spowolnienie gospodarcze a dynamika zakupów online

Według badań przeprowadzonych przez firmę Harris Interactive na zlecenie firmy McAfee spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło na dynamikę zakupów online w takim stopniu jak obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji. Aż 72 procent ankietowanych konsumentów stwierdziło, że stan gospodarki nie wpłynął na sposób przeprowadzania przez nich zakupów online.

Najpoważniejszą przyczyną rezygnacji z transakcji online są obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji i danych osobowych – prawie połowa badanych porzuciła koszyk lub anulowała transakcję z tego powodu. Nawet szukając dobrej okazji, 63 procent konsumentów nie dokonałoby zakupu w e-sklepie, który nie ma opublikowanej polityki ochrony prywatności lub nie wyświetla uznanego znaku bezpieczeństwa.

„Internetowi sprzedawcy muszą zrozumieć, że wielu konsumentów mających szczere zamiary dokonania zakupu anuluje transakcje tylko dlatego, że nie czują się bezpieczne. Wyniki naszych badań sugerują, że ani sytuacja gospodarcza, ani cena produktu nie wpływają na ostateczną decyzję o zatwierdzeniu transakcji w takim stopniu, jak właśnie obawy dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego zarówno małe, jak i duże serwisy muszą udowodnić swoim klientom, że ich dane osobowe będą bezpieczne” – powiedział Tim Dowling, wiceprezes firmy McAfee ds. bezpieczeństwa sieci WWW.

Na Zachodzie rośnie liczba konsumentów, którzy wymagają od sklepów online posiadania znaku bezpieczeństwa i nie korzystają z serwisów, które nie mogą się nim wylegitymować. Badanie Harris Interactive pokazało, że co piąty konsument rezygnuje z dokonania zakupu w sklepach, które nie mają takiego certyfikatu, natomiast aż ok. 60% konsumentów czuje się bezpieczniej, korzystając ze stron certyfikowanych. Badanie wykazało również, że korzystanie z certyfikatów może być istotnym narzędziem marketingowym dla mniejszych sklepów. Ponad 90% konsumentów obawiało się o bezpieczeństwo podczas zakupów w nowym lub nieznanym sobie e-sklepie, a 47% szukało w takiej sytuacji certyfikatu, aby upewnić się o bezpieczeństwie strony. Co więcej – aż jedna trzecia konsumentów wolałaby kupować w mniejszym sklepie korzystającym ze znaku bezpieczeństwa niż w dużym i znanym.

Inny raport, firmy Yankee Group, pokazał z kolei, że certyfikaty, które obejmują codzienną analizę podatności (tak, jak McAfee SECURE) dają klientom wyższy poziom zaufania niż certyfikaty oparte na ocenie reputacji i prywatności. Dzięki temu e-sklepy oznaczone znakiem McAfee SECURE – których na całym świecie jest już ponad 14 tys. – zanotowały wzrost odsetka skutecznie zakończonych transakcji średnio o 12%.

Źródło: McAfee

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Zmiany w e-handlu

Newsy

Merlin.pl otwiera dział z odzieżą

Newsy

Rozlicz PIT przez Facebook’a

Newsy

Wirtualna mKsięgowa

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!