Połącz się z nami

Newsy

Porady w sieci

Oglądając codziennie setki stron można natrafić na przydatne rady. Przedstawiamy kilka, naszym zdaniem porad, które będą przydatne użytkownikowi.{tlo_1}

Firefox: otwieraj nowe karty bezpośrednio z paska adresu

Możliwość przeglądania stron WWW w kartach to jedna z najbardziej przydatnych funkcji Firefoksa. Kolejne panele można otwierać za pomocą przycisku na pasku narzędzi lub skrótem klawiszowym Ctrl+T. Znacznie łatwiej jednak wpisać URL strony do paska adresu i przed wciśnięciem Enter przytrzymać Alt. Firefox otworzy żądaną witrynę w nowej karcie.

Za pomocą klawiatury można także ułatwić sobie otwieranie stron zapisanych na Pasku Zakładek lub w menu Zakładek. Wystarczy przed kliknięciem (lewym przyciskiem myszy) w któryś z tych elementów przytrzymać Control.

Źródło: Lifehacker (http://lifehacker.com)

{/tlo}
{tlo_0}

Liveplasma: wyszukuj podobnych muzyków i reżyserów

Liveplasma (http://liveplasma.com) to prosta, oparta na technologii Flash aplikacja stworzona przez Francuza Frederika Vavrille\’a. Jej interfejs pozwala na wyszukiwanie podobieństw między stylami w muzyce oraz aktorami i reżyserami filmowymi.

Trzeba wpisać słowo kluczowe (na przykład Genesis), a następnie wybrać kategorię (Artist/Band – dla muzyki, Movie – dla tytułu filmu, Director – dla reżysera albo Actor – dla aktora). Na ekranie pojawi się kilkadziesiąt kół połączonych liniami z jednym głównym, reprezentującym poszukiwane wyrażenie. Klikając dowolne miejsce poza kolorowymi okręgami wywołujemy koncentryczne menu, kliknięcie w centralnym polu przybliża widok, kliknięcie pierścienia wokół tego pola oddala go. Wybranie lewym przyciskiem myszy jednego z pokrewnych wykonawców porządkuje mapę wokół tej osoby.

Źródło: MakeUseOf (http://www.makeuseof.com)

{/tlo}
{tlo_1}

Retaggr: stwórz własną sieciową wizytówkę

Za pomocą aplikacji Retaggr (http://www.retaggr.com) można stworzyć dynamiczną wizytówkę, którą następnie można wklejać jako stopkę do maili czy na fora dyskusyjne, a także do wszystkich innych serwisów akceptujących kod HTML/JavaScript.

Każdy zarejestrowany użytkownik może dodać do swojego profilu podstawowe informacje kontaktowe (mail, telefon), zdjęcie, lokalizację czy krótki opis. Najważniejsza jest jednak opcja umieszczania w wizytówce skrótów do profili w różnych serwisach Web 2.0 (Facebook, MySpace, Del.icio.us czy Czytnik Google). Dzięki temu odbiorca maila czy czytelnik forum dyskusyjnego może zapoznać się z profilami danej osoby w kilkunastu witrynach i na przykład zobaczyć udostępnione przez nią zdjęcia czy ulubione linki.

Źródło: LostInTechnology (http://www.lostintechnology.com)

{/tlo}
{tlo_0}

WordPress: oficjalna baza layoutów znowu działa!

Oficjalny katalog layoutów do popularnej platformy blogowej WordPress znajdował się pod adresem http://wordpress.org/extend/themes/. Problem polegał na tym, że administratorzy serwisu nie akceptowali nowych projektów. Dopiero w lipcu coś drgnęło. Na razie tematów jest kilkadziesiąt, ale na pewno będzie ich szybko przybywać.

Deweloperzy, którzy pragną udostępnić własne layouty, powinni pamiętać o kilku zasadach:

• wszystkie pliki konieczne do zainstalowania stylu wizualnego powinny być spakowane w jednym archiwum ZIP,

• pakiet musi zawierać plik style.css z unikalną nazwą tematu, tagami (np. 3-kolumnowy, szary), oznaczeniem wersji (w standardzie x.x lub x.x.x) oraz klasami grafik (img.centered, img.alignright, img.alignleft, .alignright, .alignleft),

• w ZIP-ie ma się także znaleźć zrzut ekranu prezentujący layout (format PNG, nazwa screenshot.png),

• projekt musi być wydany na wolnej licencji GPL (szczegóły: http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License),

• styl nie może zawierać żadnych ukrytych, płatnych czy sponsorowanych linków,

• pliki muszą być efektem własnej pracy dewelopera.

Każde zgłoszenie jest analizowane przez administratorów WordPressa i dopiero potem dodawane do katalogu.

Źródło: Technology Bytes (http://www.teknobites.com)

{/tlo}
{tlo_1}

Do pobrania: 55 darmowych zestawów ikon wysokiej jakości

To prawdziwa gratka dla deweloperów i wszystkich miłośników upiększania własnych systemów operacyjnych – Smashing Magazine opublikował listę 55 darmowych zestawów ikon wysokiej jakości (128 x 128 lub 256 x 256 pikseli). Oto najciekawsze:

• Kidaubis 3D Icon – http://kidaubis.deviantart.com/art/KIDAUBIS-3D-ICON-Blue-series-82992268

• Pure Icon Pack – http://www.vistaicons.com/icon/i146s0/pure_icon_pack.htm

• Smashing Royal Icon Set – http://www.smashingmagazine.com/2008/06/20/smashing-royal-icon-set/

• Files icon set – http://plainz.oh.land.to/download_icon.html

Pełna lista jest dostępna na stronie: http://www.smashingmagazine.com/2008/07/02/55-free-high-quality-icon-sets/

Źródło: Smashing Magazine (http://www.smashingmagazine.com)

{/tlo}

{tlo_0}

Do pobrania: 50 darmowych tapet w wysokiej rozdzielczości

Posiadacze wielkich monitorów często mają problemy ze znalezieniem w sieci tapet w odpowiedniej rozdzielczości. Smashing Magazine opublikował listę 50 darmowych obrazów pulpitu z kategorii Natura, które zadowolą nawet fanów 22- czy 24-calowych ekranów (http://www.smashingmagazine.com/2008/07/11/50-remarkable-nature-wallpapers/).

Źródło: Smashing Magazine (http://www.smashingmagazine.com)

{/tlo}
{tlo_1}

Firefox: kontroluj otwieranie plików PDF w przeglądarce

PDF to prawdziwa zmora użytkowników internetu. Format ten świetnie nadaje się do udostępniania dużych dokumentów z ciężką grafiką. Niestety objętość takich plików jest spora. Przeglądarkowe wtyczki pozwalają na otwieranie ich w oknie aplikacji, ale jest to czasochłonne i blokuje interfejs.

Z pomocą przychodzi firefoksowa wtyczka PDF Download (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/636). Po jej zainstalowaniu użytkownik ma do wyboru kilka opcji. Może otworzyć plik PDF w oknie przeglądarki, zapisać go na dysku czy skonwertować do HTML-a.

Źródło: SizzledCore (http://www.sizzledcore.com)

{/tlo}
{tlo_0}

6 najlepszych aplikacji opartych na Adobe AIR

Adobe AIR to nowa platforma programistyczna umożliwiająca szybkie tworzenie różnego rodzaju miniprogramów desktopowych. Oto sześć wartych polecenia aplikacji:

• EBay (http://desktop.ebay.com) – ułatwia śledzenie wybranych ofert w tym serwisie. Pokazuje czas pozostały do końca aukcji.

• Twhirl (http://www.twhirl.org) – klient służący do publikowania wiadomości w platformie mikroblogowej Twitter.

• Klok (http://klok.mcgraphix.com/klok/index.htm) – niewielka aplikacja pomagająca w planowaniu zadań i nadzorowaniu czasu. Zebrane dane można eksportować do MS Excela.

• Xdrive Desktop Lite (http://www.xdrive.com) – oparty o AIR klient popularnego serwisu do tworzenia kopii bezpieczeństwa online. Ułatwia upload plików i synchronizację między serwerem a lokalnym dyskiem twardym.

• ReadAIR (http://code.google.com/p/readair/) – pozwala na przeniesienie popularnego czytnika RSS z Google na pulpit.

• Snackr (http://www.snackr.net) – alternatywa dla zwykłych kanałów RSS. Snackr pobiera losowe nagłówki z subskrybowanych feedów i wyświetla je w postaci animowanego paska.

Przed rozpoczęciem pracy z którąkolwiek z aplikacji konieczne jest pobranie i zainstalowanie środowiska Adobe AIR (http://www.adobe.com/products/air/).

Źródło: OnlineTechTips (http://www.online-tech-tips.com)

{/tlo}
{tlo_1}

YouClone: kopiuj filmy z YouTube do innych serwisów

YouClone (jedna z aplikacji dostępna pod adresem http://heyspread.com) umożliwia transfer filmów opublikowanych w YouTube do innych popularnych witryn obsługujących multimedia (Google Video, Viddler, Flurl, Facebook, Vimeo, Veoh, MySpace, Metacafe, Blip.tv itd.).

Usługa nie jest darmowa – przesłanie pojedynczego wideo do jednego serwisu kosztuje 5 centów.

Źródło: Digital Inspiration (http://www.labnol.org)

{/tlo}

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

YouTube rezygnuje z klipu Rewind 2020

Newsy

Netflix udostępnia filmy edukacyjne na YouTube

Newsy

Google Earth trafia na kolejne przeglądarki

Newsy

8K bez tajemnic

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!