Połącz się z nami

Newsy

Kupuj bezpiecznie w internecie prezenty gwiazdkowe

Opublikowane

dnia

Wciąż do najniebezpieczniejszych zagrożeń należą trojany bankowe oraz phishing. Fałszywe elektroniczne kartki z życzeniami, zainfekowane pliki w sieciach P2P oraz fałszywe aukcje online to tylko niektóre zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia podczas gwiazdkowych zakupów.

PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu złośliwego oprogramowania, przygotowało listę praktycznych wskazówek pomocnych podczas zakupów online. Warto z nich skorzystać, aby nie paść ofiarą fałszywych witryn www. Przewodnik demaskuje główne zagrożenia i pokazuje sposoby zabezpieczenia się przed nimi.

Jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń czyhających na użytkowników są trojany bankowe. Te złośliwe kody są tworzone w celu wykradania poufnych danych, takich jak hasła bankowe, numery kont itp. Informacje te są udostępniane przestępcom, którzy dzięki nim mogą swobodnie korzystać z pieniędzy użytkowników. Spośród programów, jakie pojawiły się w roku 2008, ten typ złośliwego oprogramowania stanowił 20% wszystkich nowych zagrożeń.

Innym rodzajem oszustwa, na które powinni uważać użytkownicy, jest phishing. W atakach tego typu wykorzystuje się wiadomości email, które tylko z pozoru pochodzą od banków. W rzeczywistości przekierowują użytkowników na fałszywe witryny, na których nieświadomi zagrożenia klienci wprowadzają własne, poufne dane bankowe.

Innym zagrożeniem są fałszywe sklepy internetowe, które także służą wykradaniu danych bankowych użytkowników. Często oferują one produkty w niewiarygodnie niskich cenach, co ma ułatwić zwabienie potencjalnych ofiar. Fałszywe elektroniczne kartki z życzeniami tworzone w celu rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, zainfekowane pliki w sieciach P2P oraz fałszywe aukcje online to tylko niektóre z wielu zagrożeń, z jakimi mogą mieć do czynienia klienci w okresie bożonarodzeniowym.

Jak uniknąć ataku? PandaLabs radzi:

  • Zadbaj, aby komputer nie był zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Przed wykonaniem płatności online upewnij się, że komputer nie jest zainfekowany przez np. wirusy czy trojany, które mogłyby wykraść informacje jak hasło dostępowe albo ewentualnie dane z karty kredytowej. Upewnij się, że program antywirusowy, z którego korzystasz, może wykrywać wszystkie rodzaje zagrożeń, i zadbaj o to, aby był zawsze zaktualizowany.
  • Odwiedzaj tylko bezpieczne witryny www. Jeżeli masz zamiar dokonać płatności online, upewnij się, że witryna www jest bezpieczna. Sprawdź, czy adres na pasku adresu przeglądarki rozpoczyna się od „https”. Na pasku statusu przeglądarki powinna być ponadto widoczna ikona z niewielką kłódką.
  • Sprawdzaj wiarygodność. Zanim dokonasz zakupu w sklepie internetowym, upewnij się, że firma jest wiarygodna. Zrób to, co zrobiłbyś w przypadku zwykłego sklepu: zasięgnij opinii innych klientów. W internecie możesz to zrobić w prosty sposób, wpisując w wyszukiwarce nazwę sklepu i sprawdzając opinie innych użytkowników. Jeżeli okażą się niepochlebne – zmień sklep.
  • Skorzystaj z niezależnej ekspertyzy. Nawet jeżeli dysponujesz programem antywirusowym, upewnij się, że twój komputer jest rzeczywiście bezpieczny, korzystając z niezależnej ekspertyzy. Odwiedź witrynę Infected or Not (http://www.infectedornot.com) i wykonaj skanowanie własnego komputera za pomocą bezpłatnego narzędzia ActiveScan 2.0. Wykrywa ono także te zagrożenia, które umknęły uwadze tradycyjnych programów antywirusowych.
  • Zaufaj instynktowi. Uważaj na okazje w internecie, podobnie jak w każdej innej sytuacji. Jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe – zachowaj czujność. Zaufaj instynktowi, jeżeli podejrzewasz oszustwo, zrezygnuj z zakupu. Lepiej przegapić okazję, niż stracić pieniądze.

Więcej informacji na temat bezpiecznych zakupów internetowych w okresie przedświątecznym można znaleźć w przewodniku Panda Security pod adresem: http://www.pandasecurity.com/emailhtml/Guide_for_secure_Christmas_shopping.pdf

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne