Połącz się z nami

Newsy

Internauci też mogą – podsumowanie ubiegłego tygodnia

Opublikowane

dnia

Internauci pokazali, że mają prawo głosu w tworzeniu ustaw podczas debaty z premierem. Ubuntu dalej zagłębia się w chmury. Facebook zmienia wygląd.

W piątek premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami internautów, z którymi debatował na temat ustawy antyhazardowej i kilku innych tematów związanych z Internetem, np. sposobu publikacji informacji o nowych ustawach.

Największym wymiernym sukcesem jest ogłoszenie przez premiera wycofania się z pomysłu wprowadzenia rejestru stron niedozwolonych i dalszych konsultacji w tej sprawie.

„Internauci” w większości sprawiali wrażenie jakby chcieli przedstawić swoje zdanie (powtarzając po raz kolejny to samo), zamiast zadawać pytania premierowi, chociaż organizator, Maciej Budzich, skutecznie ich uciszał. Premier momentami wyglądał na znudzonego, a w pewnym momencie ironicznie zapytał „przepraszam, jaki temat miała ta debata?”.

Wynik? „Chcę wyjąć z tej ustawy to, co wydawało nam się jednym z dobrych instrumentów, a wam wydaje się groźne z punktu widzenia wolności obywatelskich” – powiedział Donald Tusk i zapowiedział, że do uchwalenia trafi ustawa bez Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych.

Źródło: http://www.zapytajpremiera.pl/

Ubuntu na netbookach z Dokumentami Google

W kolejnym wydaniu Ubuntu przeznaczonym na netbooki nie będzie instalowany pakiet biurowy. Zastąpi go Google Docs. Mamy poważne wątpliwości co do tego, czy takie działanie jest odpowiednie dla tzw. zwykłego użytkownika. Z jednej strony, jak pokazał {link_wew 6531}nasz test{/link_wew}, da się pracować w taki sposób.

Z drugiej strony część użytkowników może nie być świadoma tego, co dzieje się z ich danymi i jak działa chmura obliczeniowa. Zaskoczyć może również brak przycisku „Utwórz dokument” w trybie offline, kiedy w krytycznej sytuacji użytkownik znajdzie się poza siecią.

Ubuntu wydaje się mocno stawiać na chmury obliczeniowe: w poprzedniej wersji udostępniło przestrzeń do przechowywania kopii zapasowych działającą w ten sposób, teraz zastępuje jeden z ważniejszych programów. Jaki będzie następny krok?

Źródło: https://blueprints.edge.launchpad.net/ubuntu/+spec/desktop-lucid-une-applications

Nowy wygląd Facebooka

W szóste urodziny Facebook podarował swoim użytkownikom nowy wygląd i usprawnienia serwisu. Największe zmiany to ukrycie dostępu do konfiguracji, usunięcie dolnego paska i wyeksponowanie wyszukiwarki. Dodano również wyświetlającą się na stałe listę znajomych (uszeregowanych pod względem częstości komunikacji). „Dziwi nieco umiejscowienie powiadomień tuż obok logo, co jest dosyć nietypowym rozwiązaniem” – uważa Bartłomiej Dymecki, konsultant usability z firmy Entigra (http://www.entigra.pl/) i dodaje, że „nowy projekt Facebooka jest zdecydowanie krokiem we właściwym kierunku”.

Za zmianami w wyglądzie stoją również usprawnienia aplikacji. Wyszukiwarka pokazuje w pierwszej kolejności osoby, które możemy znać i aplikacje z których korzystają nasi znajomi, a moduł do wprowadzania zdjęć został napisany od nowa.

Co ciekawe, zmiany są na tyle delikatne, że nie wzbudziły masowych protestów, a jednocześnie pokazują, że osoby odpowiedzialne za wygląd poważnie biorą pod uwagę zachowania użytkowników. Na mała grupę do prowadzenia badań nie mogą narzekać…

Źródło: http://facebook.com

Cytat tygodnia:

„Obecnie blogowanie jest najnudniejszą rzeczą jaką możesz robić w Internecie. Jest nawet nudniejsze od edytowania artykułów na Wikipedii i posiadania avatara w Second Life” – tak Nicholas Carr, pisarz, skomentował dwukrotny spadek zainteresowania blogami wśród amerykańskich nastolatków w ciągu ostatnich trzech lat.

Źródło: http://www.roughtype.com/archives/2010/02/blogging_a_grea.php

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne