SOCJAL
Do góry

Groźne bakterie czają się na klawiaturze komputera

Mimo że zdajemy sobie sprawę z istnienia na naszych stanowiskach komputerowych niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, nie dbamy o czystość sprzętu komputerowego – wynika z ankiety Ergotest – Czyste Biuro, przeprowadzonej w ramach kampanii edukacyjnej Ergotest 2009.

Zagrożenie świńską grypą skłoniło do większej dbałości
o higienę stanowiska pracy jedynie co trzeciego pracownika biurowego. Blisko połowa z nas (44%) czyści swoje stanowisko pracy rzadziej niż raz w tygodniu. Specjalnych środków przeznaczonych do tego celu używa zaś tylko 16% ankietowanych.

Rzeczywiście, jak pokazują badania, stanowisko komputerowe może być siedliskiem blisko 10 milionów bakterii, a na przeciętnego użytkownika komputera mogą czaić się m.in. wirusy grypy, gronkowca złocistego czy pałeczki okrężnicy (E-coli). Mikroorganizmy mogą przeżyć np. na klawiaturze w zależności od gatunku od 1 godziny do nawet 60 dni. Wirusy zaś (włączając wirus tzw. świńskiej grypy, czyli A/H1N1) mogą przetrwać na powierzchni biurka nawet do 24 godzin.


Świadomość zagrożeń związanych z pracą w niehigienicznych warunkach jest wśród pracowników biurowych wysoka. Aż 88% zdaje sobie sprawę z faktu, że
na nieczyszczonym sprzęcie komputerowym mogą rozwijać się bakterie i wirusy.

Badani dostrzegają tez wpływ czystości i higieny stanowiska na komfort pracy. Aż 82% uważa, ze wpływ ten jest bardzo duży, a przeciwnego zdania jest zaledwie 3%.

Wszystko to nie przekłada się jednak na zachowania. Regularnie, to znaczy przynajmniej raz w tygodniu, swoje stanowisko pracy czyści jedynie 56% pracowników biurowych. Specjalistycznych środków używa w tym celu jedynie 16% badanych. Ponad trzy czwarte zaś (78%) dba o czystość sprzętu komputerowego używając jedynie szmatki nawilżonej wodą, środków chemicznych do czyszczenia mebli lub płynu do czyszczenia szyb.

Kurz dostrzegamy głównie na biurku – połowa badanych (51%) uważa, że właśnie biurko powinno być czyszczone najczęściej. Mniej boimy się zarazków na słuchawkach telefonów
i na klawiaturach – te najczęściej czyścić chce 7 % ankietowanych. Tymczasem, jak wynika z badań laboratoryjnych, na niektórych z nich można znaleźć do 2500 bakterii na 100cm2 powierzchni klawiszy.

Wyniki ankiety „Ergotest – Czyste Biuro” (www.ergotest.pl) pokazują, że sprzęt komputerowy powszechnie używany w biurach jest rzadko i nieskutecznie czyszczony. Pracownicy biurowi powinni być edukowani w zakresie dbania o higienę miejsca pracy, aby pracować w miejscu nie tylko przyjemnym, ale przede wszystkim bezpiecznym dla zdrowia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy