Połącz się z nami

Newsy

Chroń swoją tożsamość

W ostatnich kilku latach znacznym zagrożeniem stały się oszustwa internetowe, co wiąże się z realizowaniem za pośrednictwem sieci licznych transakcji, od zakupów po operacje bankowe. Oszustwa online i kradzież tożsamości mogą w istotny sposób zmienić sytuację finansową Internautów.

W okresie, w którym nasilają się pogłoski o globalnym kryzysie w obszarze kredytów, coraz więcej ludzi korzysta z internetu, szukając możliwości najlepszego zainwestowania swoich pieniędzy.

Internet szybko staje się najważniejszym miejscem, w którym załatwiamy różne sprawy finansowe, od śledzenia transakcji i zarządzania pieniędzmi po porównywanie cen w poszukiwaniu najlepszych okazji.

Ponadto dzięki wygodzie, jaką oferuje sieć, transakcje online prawdopodobnie będą cieszyły się popularnością przez długi czas. W związku z tymi prognozami istotne jest pytanie: w jaki sposób nadal korzystać z możliwości załatwiania wszystkiego bez opuszczania własnego biurka, ale też bez narażania się na ryzyko kradzieży tożsamości, a nawet pieniędzy użytkownika?

W raporcie Federalnej Komisji Handlu (dane o zgłoszeniach dotyczących oszustw przeciwko konsumentom i kradzieży tożsamości — grudzień 2007) podano, że w ubiegłym roku konsumenci zgłosili straty poniesione na skutek oszustw przekraczające łącznie 1,2 mld USD. 32% zgłoszeń dotyczyło kradzieży tożsamości.

Oprócz szybkiego wzrostu popularności transakcji internetowych do zwiększenia liczby oszustw i kradzieży tożsamości przyczynił się gwałtowny rozwój społecznościowych serwisów sieciowych. Użytkownicy tych serwisów dzielą się wieloma poufnymi danymi, od daty urodzenia po imiona swoich zwierząt. Nie znaczy to, że należy natychmiast zaprzestać zamieszczania takich informacji. Jednak udostępniając tego typu dane, trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka i zachować niezbędny poziom ostrożności, gdyż w ten sposób podajemy szczegóły, które mogą ułatwić przestępcom internetowym odgadnięcie pozornie bezpiecznych haseł używanych przy transakcjach.

Mimo coraz powszechniejszej świadomości tych zagrożeń w internecie jest już tak dużo informacji o nas, że sami możemy stać się swoimi najgorszymi wrogami. Korzystanie z serwisów społecznościowych i inne rodzaje naszej aktywności online sprawiają, że wciąż pozostawiamy za sobą ślady w postaci danych osobowych. Umożliwia to osobom o złych zamiarach gromadzenie informacji o niemal wszystkich aspektach naszego życia osobistego.

Nic nie stoi na przeszkodzie w dokonywaniu przez nas transakcji online i załatwianiu innych spraw przez internet. Pod warunkiem, że wiemy, co należy robić, aby nasze dane osobowe i pieniądze były bezpieczne. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakie informacje o sobie udostępniamy publicznie. Znane są przypadki, gdy przestępcy składali dane osobiste z kawałków znalezionych na wielu różnych stronach. Dostęp do tych informacji ułatwiają serwisy agregujące, takie jak spock.com.

Należy się spodziewać, że w przyszłości zagrożenia bezpieczeństwa będą się nadal zwiększać. W związku z tym jest bardzo istotne, aby każdy, kto korzysta z internetu, miał świadomość nowych zagrożeń i umiał się przed nimi chronić. Wielką zaletą technologii internetowych jest to, że wciąż się rozwijają i dają użytkownikom coraz większe korzyści. Trzeba jednak zawsze się zastanawiać, jak wpływa to na dostępność informacji osobistych i możliwości dokonywania oszustw.

Jeżeli będziemy rozważnie podchodzić do potencjalnych zagrożeń, internet będzie nadal ułatwiał nam życie oraz oszczędzał nasz czas i pieniądze w bezpieczny sposób.

Źródło: McAfee,
http://www.mcafee.com/uk/

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

DiceKeys – generowanie bezpiecznych haseł za pomocą… kości

Newsy

Starsze wersje Androida z poważnym błędem

Newsy

CERT ostrzega przed oszustami wyłudzającymi dane

Newsy

Facebook dodaje opcję usuwania aktywności poza Facebookiem

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!