Połącz się z nami

Newsy

Chroń swoją tożsamość

Opublikowane

dnia

W ostatnich kilku latach znacznym zagrożeniem stały się oszustwa internetowe, co wiąże się z realizowaniem za pośrednictwem sieci licznych transakcji, od zakupów po operacje bankowe. Oszustwa online i kradzież tożsamości mogą w istotny sposób zmienić sytuację finansową Internautów.

W okresie, w którym nasilają się pogłoski o globalnym kryzysie w obszarze kredytów, coraz więcej ludzi korzysta z internetu, szukając możliwości najlepszego zainwestowania swoich pieniędzy.

Internet szybko staje się najważniejszym miejscem, w którym załatwiamy różne sprawy finansowe, od śledzenia transakcji i zarządzania pieniędzmi po porównywanie cen w poszukiwaniu najlepszych okazji.

Ponadto dzięki wygodzie, jaką oferuje sieć, transakcje online prawdopodobnie będą cieszyły się popularnością przez długi czas. W związku z tymi prognozami istotne jest pytanie: w jaki sposób nadal korzystać z możliwości załatwiania wszystkiego bez opuszczania własnego biurka, ale też bez narażania się na ryzyko kradzieży tożsamości, a nawet pieniędzy użytkownika?

W raporcie Federalnej Komisji Handlu (dane o zgłoszeniach dotyczących oszustw przeciwko konsumentom i kradzieży tożsamości — grudzień 2007) podano, że w ubiegłym roku konsumenci zgłosili straty poniesione na skutek oszustw przekraczające łącznie 1,2 mld USD. 32% zgłoszeń dotyczyło kradzieży tożsamości.

Oprócz szybkiego wzrostu popularności transakcji internetowych do zwiększenia liczby oszustw i kradzieży tożsamości przyczynił się gwałtowny rozwój społecznościowych serwisów sieciowych. Użytkownicy tych serwisów dzielą się wieloma poufnymi danymi, od daty urodzenia po imiona swoich zwierząt. Nie znaczy to, że należy natychmiast zaprzestać zamieszczania takich informacji. Jednak udostępniając tego typu dane, trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka i zachować niezbędny poziom ostrożności, gdyż w ten sposób podajemy szczegóły, które mogą ułatwić przestępcom internetowym odgadnięcie pozornie bezpiecznych haseł używanych przy transakcjach.

Mimo coraz powszechniejszej świadomości tych zagrożeń w internecie jest już tak dużo informacji o nas, że sami możemy stać się swoimi najgorszymi wrogami. Korzystanie z serwisów społecznościowych i inne rodzaje naszej aktywności online sprawiają, że wciąż pozostawiamy za sobą ślady w postaci danych osobowych. Umożliwia to osobom o złych zamiarach gromadzenie informacji o niemal wszystkich aspektach naszego życia osobistego.

Nic nie stoi na przeszkodzie w dokonywaniu przez nas transakcji online i załatwianiu innych spraw przez internet. Pod warunkiem, że wiemy, co należy robić, aby nasze dane osobowe i pieniądze były bezpieczne. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakie informacje o sobie udostępniamy publicznie. Znane są przypadki, gdy przestępcy składali dane osobiste z kawałków znalezionych na wielu różnych stronach. Dostęp do tych informacji ułatwiają serwisy agregujące, takie jak spock.com.

Należy się spodziewać, że w przyszłości zagrożenia bezpieczeństwa będą się nadal zwiększać. W związku z tym jest bardzo istotne, aby każdy, kto korzysta z internetu, miał świadomość nowych zagrożeń i umiał się przed nimi chronić. Wielką zaletą technologii internetowych jest to, że wciąż się rozwijają i dają użytkownikom coraz większe korzyści. Trzeba jednak zawsze się zastanawiać, jak wpływa to na dostępność informacji osobistych i możliwości dokonywania oszustw.

Jeżeli będziemy rozważnie podchodzić do potencjalnych zagrożeń, internet będzie nadal ułatwiał nam życie oraz oszczędzał nasz czas i pieniądze w bezpieczny sposób.

Źródło: McAfee,
http://www.mcafee.com/uk/

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Apple Mac Pro dostępny już w sprzedaży

W maksymalnej konfiguracji kosztuje tyle, co porządnie wyposażone auto.

Opublikowane

dnia

Gdy Apple po raz pierwszy pokazało nowego Maka Pro, sprzęt wzbudził sporo kontrowersji, począwszy od designu nazywanego „tarką do warzyw”, a skończywszy na fakcie, że jego ekran miał być sprzedawany bez podstawki (trzeba za nią dodatkowo zapłacić). Apple niekoniecznie przejęło się krytyką, a Mac Pro jest już dostępny w sklepie Apple.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Promocja White Christmas w sklepie Denon Store

Specjalna oferta na produkty audio (i nie tylko) w białym kolorze.

Opublikowane

dnia

Święta już tuż-tuż, a wielu z nas wciąż nie kupiło prezentów dla najbliższych. Z pomocą przychodzi nam sklep Denon Store, który właśnie rozpoczął specjalną promocję White Christmas. Znajdziemy w niej mnóstwo high-endowych produktów w atrakcyjnych cenach.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Otwarta beta GOG GALAXY 2.0 już dostępna

Sprawdź, jakie możliwości daje ci GOG GALAXY 2.0!

Opublikowane

dnia

GOG GALAXY 2.0, aplikacja, dzięki której połączysz wszystkie swoje gry i znajomych w jednym miejscu, jest już dostępna w otwartej becie. Wejdź na www.gogalaxy.com i dołącz do innych graczy. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Chiny zakazują zagranicznego sprzętu i oprogramowania w urzędach

Odpowiedź na amerykańskie obostrzenia.

Opublikowane

dnia

Nie wydaje się, żeby konflikt handlowy na linii Chiny-Stany Zjednoczone był bliski końcowi – sytuacja wciąż się zaostrza. Wiele bitew toczonych jest na rynku technologicznym: ostatnia z nich dotyczy oprogramowania i sprzętu wykorzystywanego przez instytucje rządowe i administracyjne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google dodaje nowe funkcje do Pixeli

Rozmycie tła po zrobieniu zdjęcia i filtrowanie połączeń.

Opublikowane

dnia

Pixel 4 na starcie nie był najoryginalniejszym spośród tegorocznych flagowców, ale Google obiecało, że przyszłe aktualizacje pozwolą użytkownikom skorzystać z pełni możliwości smartfona. Firma właśnie udostępniła pierwszy z wielu dużych „pakietów nowości”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne