Połącz się z nami

Newsy

Chroń swoją tożsamość

Opublikowane

dnia

W ostatnich kilku latach znacznym zagrożeniem stały się oszustwa internetowe, co wiąże się z realizowaniem za pośrednictwem sieci licznych transakcji, od zakupów po operacje bankowe. Oszustwa online i kradzież tożsamości mogą w istotny sposób zmienić sytuację finansową Internautów.

W okresie, w którym nasilają się pogłoski o globalnym kryzysie w obszarze kredytów, coraz więcej ludzi korzysta z internetu, szukając możliwości najlepszego zainwestowania swoich pieniędzy.

Internet szybko staje się najważniejszym miejscem, w którym załatwiamy różne sprawy finansowe, od śledzenia transakcji i zarządzania pieniędzmi po porównywanie cen w poszukiwaniu najlepszych okazji.

Ponadto dzięki wygodzie, jaką oferuje sieć, transakcje online prawdopodobnie będą cieszyły się popularnością przez długi czas. W związku z tymi prognozami istotne jest pytanie: w jaki sposób nadal korzystać z możliwości załatwiania wszystkiego bez opuszczania własnego biurka, ale też bez narażania się na ryzyko kradzieży tożsamości, a nawet pieniędzy użytkownika?

W raporcie Federalnej Komisji Handlu (dane o zgłoszeniach dotyczących oszustw przeciwko konsumentom i kradzieży tożsamości — grudzień 2007) podano, że w ubiegłym roku konsumenci zgłosili straty poniesione na skutek oszustw przekraczające łącznie 1,2 mld USD. 32% zgłoszeń dotyczyło kradzieży tożsamości.

Oprócz szybkiego wzrostu popularności transakcji internetowych do zwiększenia liczby oszustw i kradzieży tożsamości przyczynił się gwałtowny rozwój społecznościowych serwisów sieciowych. Użytkownicy tych serwisów dzielą się wieloma poufnymi danymi, od daty urodzenia po imiona swoich zwierząt. Nie znaczy to, że należy natychmiast zaprzestać zamieszczania takich informacji. Jednak udostępniając tego typu dane, trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka i zachować niezbędny poziom ostrożności, gdyż w ten sposób podajemy szczegóły, które mogą ułatwić przestępcom internetowym odgadnięcie pozornie bezpiecznych haseł używanych przy transakcjach.

Mimo coraz powszechniejszej świadomości tych zagrożeń w internecie jest już tak dużo informacji o nas, że sami możemy stać się swoimi najgorszymi wrogami. Korzystanie z serwisów społecznościowych i inne rodzaje naszej aktywności online sprawiają, że wciąż pozostawiamy za sobą ślady w postaci danych osobowych. Umożliwia to osobom o złych zamiarach gromadzenie informacji o niemal wszystkich aspektach naszego życia osobistego.

Nic nie stoi na przeszkodzie w dokonywaniu przez nas transakcji online i załatwianiu innych spraw przez internet. Pod warunkiem, że wiemy, co należy robić, aby nasze dane osobowe i pieniądze były bezpieczne. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakie informacje o sobie udostępniamy publicznie. Znane są przypadki, gdy przestępcy składali dane osobiste z kawałków znalezionych na wielu różnych stronach. Dostęp do tych informacji ułatwiają serwisy agregujące, takie jak spock.com.

Należy się spodziewać, że w przyszłości zagrożenia bezpieczeństwa będą się nadal zwiększać. W związku z tym jest bardzo istotne, aby każdy, kto korzysta z internetu, miał świadomość nowych zagrożeń i umiał się przed nimi chronić. Wielką zaletą technologii internetowych jest to, że wciąż się rozwijają i dają użytkownikom coraz większe korzyści. Trzeba jednak zawsze się zastanawiać, jak wpływa to na dostępność informacji osobistych i możliwości dokonywania oszustw.

Jeżeli będziemy rozważnie podchodzić do potencjalnych zagrożeń, internet będzie nadal ułatwiał nam życie oraz oszczędzał nasz czas i pieniądze w bezpieczny sposób.

Źródło: McAfee,
http://www.mcafee.com/uk/

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne