Kaspersky Lab prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2009 r.
Na szczycie rankingu nadal znajdują się Net-Worm.Win32.Kido.ih i Virus.Win32.Sality.aa, które są długotrwałymi liderami.
To pierwsza piątka szkodliwych zagrożeń z liczbą zainfekowanych komputerów:
- Net-Worm.Win32.Kido.ih – 48 281
- Virus.Win32.Sality.aa – 23 156
- not-a-virus:AdWare.Win32.Boran.z – 16 872
- Trojan-Downloader.Win32.VB.eql – 8 030
- Trojan.Win32.Autoit.ci – 7 846
Sierpniowe zestawienie zawiera sześć nowości – niektóre z nich zasługują na specjalną uwagę.
Najbardziej interesującym szkodnikiem jest Virus.Win32.Induc.a, o którym analitycy z Kaspersky Lab pisali już kilkakrotnie w minionych tygodniach (http://www.kaspersky.pl/about.html?s=news_press&cat=1&newsid=1251 oraz http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=557). Podsumowując, Virus.Win32.Induc.a rozmnaża się, wykorzystując fakt, że środowisko programistyczne Delphi tworzy pliki wykonywalne dwuetapowo – kod źródłowy aplikacji jest najpierw kompilowany w pośrednie moduły DCU, które następnie są kompilowane w pliki wykonywalne systemu Windows. Programy skompilowane na maszynach, które posiadały zainfekowane wersje Delphi, zostały zainfekowane wirusem podczas kompilacji; ponieważ było wiele takich programów, Induc od razu wskoczył na dziesiąte miejsce.
Trojan.Win32.Swizzor.b i Packed.Win32.Katusha.b znalazły się odpowiednio na 14 i 15 miejscu. Szkodniki te zastąpiły starsze wersje tych programów, które figurowały już wcześniej w naszych zestawieniach. W porównaniu z poprzednimi wersjami oba te programy wykorzystują bardzo wyrafinowane i innowacyjne metody zaciemniania w celu ukrycia swojej obecności.
Ostatnie miejsce w rankingu zajął Palevo.jaj, zastępując swojego krewnego P2P-Worm.Win32.Palevo.ddm, który pojawił się w maju. Szkodnik ten stanowi dość duże zagrożenie, ponieważ rozprzestrzenia się za pośrednictwem sieci wymiany plików, infekuje nośniki wymienne, potrafi rozprzestrzeniać się poprzez komunikatory internetowe oraz zawiera backdoora, który umożliwia osobie atakującej kontrolowanie zainfekowanych komputerów.
Ogólnie, pojawienie się szkodnika Virus.Win32.Induc stanowiło najważniejsze wydarzenie miesiąca, ponieważ szkodnik ten wykorzystuje prawdziwie innowacyjne podejście do zainfekowanych komputerów użytkownika.