Połącz się z nami

Internet Maker

Windows 7: tworzenie dysku naprawy systemu

Opublikowane

dnia

Najgorszą rzeczą podczas obcowania z komputerem zawsze była, jest, i zapewne będzie ta sama sytuacja: chcemy uruchomić nasz system, a Windows, z niewyjaśnionych przyczyn, nie chce się otworzyć. Co za koszmar!

Twój komputer zamienił się w kupę bezużytecznego metalu? Straciłeś wszystkie dane? Co za okropne uczucie.

Na szczęście, jest na to wszystko proste rozwiązanie. Funkcja przywrócenia systemu pozwoli uruchomić twój komputer w mgnieniu oka. Jednak do tego potrzebny będzie dysk instalacyjny Windows.

Jednakże w dzisiejszych czasach, gdy systemy są często preinstalowane, nie każdy posiada dysk instalacyjny Windows. Ponadto dochodzą dobrze nam znane czynniki takie jak porysowanie lub uszkodzenie płytki. Jeśli nie masz dysku instalacyjnego systemu operacyjnego, możesz mieć poważny problem. Dlatego też należy przygotować się do katastrofy, zanim ona nastąpi.

Skorzystaj zatem z naszego małego poradnika, jak stworzyć dysk naprawczy systemu Windows 7. Dzięki niemu będziesz mógł uruchomić komputer, który z powodu awarii systemu odmówił działania. Cały proces tworzenia dysku naprawczego zajmie około 10 minut. Ten niewielki wysiłek zaoszczędzi ci wiele stresu i nerwów w przyszłości.

Pozwolę sobie zaproponować jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie wykonanie kopii zapasowej całego dysku twardego. Może się to wydać trochę ekstremalnym rozwiązaniem, jednakże na nowo zakupionym komputerze będzie to korzystne. Zawsze będziesz mógł odtworzyć system. Aby skorzystać z tego sposobu, pobierz 30-dniowy trial aplikacji Macrium Reflect. Będziesz potrzebował co prawda stosu płyt lub dysku zewnętrznego, ale nie będziesz tego kroku żałował.

Tworzenie dysku naprawczego w 10 minut

1. Otwórz Panel sterowania

Kliknij ‚Start,’ a następnie wybierz ‚Panel Sterowania?. Jeśli opcja ‚Widok według? jest ustawiona na ‚Kategoria?, to przestaw ją na ‚Małe ikony?, aby móc zobaczyć wszystkie dostępne opcje. Znajdź i otwórz ?Kopia zapasowa/Przywracanie?. To tutaj dzieje się cała magia.

2. Uruchom kreator dysku

Kliknij ‚Tworzenie dysku naprawy systemu?, który znajduje się po lewej stronie. Jeśli nie widzisz tej opcji, możesz uruchomić kreator w inny sposób. Wystarczy kliknąć ?Start?, wpisać ?recdisc? w polu wyszukiwania i wcisnąć klawisz Enter, aby go uruchomić.

3. Znajdź dysk

Zlokalizuj czysty dysk. Może być to zarówno CD jak i DVD. Ja jednak polecam dysk DVD, na przypadek, gdyby proces zdecydował się zarezerwować więcej miejsca. Włóżmy zatem ten czysty dysk do napędu optycznego. Następnie wybierz z listy rozwijanej płytkę, którą włożyłeś.

4. Kliknij i uruchom

Kliknij ‚Utwórz dysk?, a program nagra wszystko co niezbędne na płytę CD lub DVD. Może to zająć chwilkę czasu. Zachowajmy zatem cierpliwość.

Potem nazwij płytę tak jak sugeruje program. To zagwarantuje łatwe rozpoznanie płyty w przyszłości.

5. Ostrożnie przetestuj

Zaraz po wykonaniu kroku czwartego przetestuj swój dysk, aby upewnić się, że wszystko działa tak jak należy. Zajmie to tylko chwilkę. Pozostaw płytkę w napędzie, zamknij wszystkie programy i uruchom ponownie komputer. Jeśli Windows uruchomi się normalnie, musisz zmienić ustawienia BIOS-u, aby system zbootował w pierwszej kolejności dysk optyczny. Jak to zrobić, możesz przeczytać w instrukcji obsługi twojego komputera. Pamiętajmy, że jest specjalny przycisk, który będziesz musiał wcisnąć w czasie bootowania.

6. Zbootuj dysk

Gdy komputer zbootuje przed chwilką nagrany dysk, powinieneś ujrzeć komunikat podobny do tego: ‚Press any key to boot from CD or DVD”. Gdy wciśniesz cokolwiek, ładowanie dysku naprawczego będzie kontynuowane. W kolejnym oknie wybierz ‚Windows Setup [EMS Enabled]’.

7. Opcje odzyskiwania systemu

Wybierz ustawienia klawiatury i wciśnij ‚Następny?. Potem znajdź instalację systemu i znów kliknij ?Następny?. Tym samym zobaczysz opcje odzyskiwania systemu. Jeśli Windows 7 nie chce się nawet uruchomić, wybierz opcję ‚Napraw?, a system powinien naprawić się sam, automatycznie.

8. Wszystko (prawie) gotowe

Wiesz już właściwie wszystko o tworzeniu dysku naprawczego w Windows 7. Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, można uznać, że twój komputer jest zabezpieczony na wypadek awarii systemu. Jeśli Windows 7 nie będzie chciał się uruchomić, wystarczy użyć dysku, by rozwiązać problem i przywrócić komputer do normalności.

Student Informatyki i Ekonometrii na Politechnice Gdańskiej, zapalony fotograf i multiinstrumentalista.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne