Połącz się z nami

Internet Maker

Video na żądanie ma się dobrze

Opublikowane

dnia

W promocję Video na żądanie zaczęły angażować się stacje telewizyjne. W sieci obejrzymy serial przed premierą, a filmy za darmo. W dodatku legalnie.

Filmy z sieci mogą być dostępne tanio i legalnie. Coraz więcej serwisów oferuje seriale, programy i filmy online. Co ciekawe, w VoD (Video on Demand) angażują się również duże stacje telewizyjne. Jak widać, {link_wew 6134}z piractwem można walczyć{/link_wew}, oferując filmy z własnej bazy.

Lepsze YouTube

Iplex.pl (http://iplex.pl) to pierwsza polska usługa, w której możemy oglądać filmy na żądanie bez opłat i rejestracji. Całość działa w przeglądarce i nie wymaga pobierania żadnych programów. Obsługa serwisu przypomina {link_wew 4654}korzystanie z YouTube’a{/link_wew}, więc jest bardzo prosta.

Serwis finansowany jest z wyświetlanych przed filmem reklam. Nie można ich przewinąć, a po reklamie dostajemy pytanie, niekoniecznie ściśle z nią związane.

W serwisie nie znajdziemy zbyt dużo filmów w HD. Za to te w standardzie PAL działają dosyć płynnie. Niestety na większym ekranie wyglądają kiepsko. Transmisja nie jest przerywana reklamami.

Płatny, ale popularny

Nieco inaczej działa Ipla.tv (http://ipla.tv). Żeby oglądać filmy, seriale i wiadomości sportowe musimy zainstalować aplikację łączącą odtwarzacz i wyszukiwarkę filmów. Nawigacja odbywa się z poziomu aplikacji, a nie przeglądarki. W niej możemy oglądać tylko zwiastuny.

W przeciwieństwie do Iplex.pl, najlepsze materiały w Ipla.tv są płatne. Za kod pozwalający na obejrzenie filmu zapłacimy kilka lub kilkanaście złotych (wysyłając SMS-a lub płacąc przez Dotpay). Nie dostaniemy jednak plików na własność, a jedynie dwudziestoczterogodzinną możliwość oglądania filmu – jak w wypożyczalni. Niektóre materiały są jednak dostępne za darmo.

Zdecydowaną zaletą serwisu jest duży wybór filmów, w większości znanych, hollywoodzkich produkcji. Oczywiście nie znajdziemy tam nowości, ale trafiają się filmy, które premierę kinową miały około roku temu.

Badania przeprowadzone przez Gemiusa pokazują, że Ipla jest obecnie najczęściej oglądanym serwisem z materiałami video. Wysoko w rankingu znalazł się również TVN24. Na stronie TVN-u możemy oglądać na żywo posiedzenia komisji sejmowych i krótkie reportaże oraz całe „Fakty” z poprzedniego dnia (http://www.tvn24.pl/fakty.html). Oznacza to, że nie trzeba już kłócić się z dzieckiem o to, czy oglądamy serwis informacyjny czy wieczorynkę…

Serial szybciej niż w TVN-ie

W serwisie VoD Onetu (http://vod.onet.pl) otrzymamy dostęp do kilkudziesięciu niezbyt nowych, ale sprawdzonych filmów oraz programów i seriali znanych z TVN-u. Filmy są płatne (pakiet 30 filmów za niecałe 30 złotych), a darmowe seriale przerywają reklamy, których nie da się przewinąć. W przypadku Onetu transmisja jest najbardziej płynna ze wszystkich obecnych odtwarzaczy (wykorzystano tu {link_wew 6593}aplikację w SilverLigtcie{/link_wew}).

Jak widać, usługi VoD zaczęły się rozwijać nie jako konkurencja stacji telewizyjnych, ale jako kolejny krok w ich rozwoju. Możliwość obejrzenia filmu, serialu czy serwisu informacyjnego wtedy, kiedy my chcemy, a nie wtedy, kiedy jest na to pora i możliwość przewijania nudnych fragmentów to największe zalety tej technologii.

Nic dziwnego, że za VoD biorą się największe komercyjne stacje w Polsce. Czy w związku z tym same koncerny medialne przyczynią się do śmierci nie tylko prasy, ale i telewizji na rzecz Internetu?

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne