Połącz się z nami

Internet Maker

Jak wprowadzić płatności na stronie?

Opublikowane

dnia

Wprowadzenie opłat za dostęp do treści nie jest trudne. Firmy oferujące mikropłatności robią wszystko, żeby to ułatwić. Niestety ich prowizja nie jest mała.

Jeśli zdecydujemy się na udostępnienie na stronie płatnych treści lub opłaty za założenie konta, trzeba wprowadzić system opłat. Moglibyśmy prowadzić własny rejestr środków, które wpłynęły na nasze konto, ale nie jest to najskuteczniejszy sposób.

Samodzielnie nie obsłużymy płatności SMS-em, co dla wielu klientów jest przeszkodą nie do przejścia. Problemy związane z bezpieczeństwem pojawią się również jeśli umożliwimy płatność kartą kredytową – kupujący może się bać podawać dane na małej witrynie. Poza tym wdrożenie własnego systemu i dbanie o szybką obsługę konta zajmuje czas.

Wprowadzamy mikropłatności

Alternatywą jest skorzystanie z systemów mikropłatności oferowanych przez wyspecjalizowane firmy. Zyskujemy zaufanie kupujących, którzy prędzej podadzą swój numer karty w PayPal niż na anonimowej stronie. Poza tym oszczędzamy czas i zyskujemy łatwy dostęp do SMS-ów o podwyższonej płatności. Niestety zyskami musimy podzielić się z dostawcą usługi.

W przypadku płatności SMS-em musimy liczyć się z 50-70% prowizji. Ok. 30% kwoty przypada na operatora GSM, a pozostała część na dostawcę usługi. Ta część zależy gównie od liczby klientów – im więcej, tym mniejsza prowizja.

Oznacza to, że jeśli użytkownik wyśle SMS-a za 10 złotych (12,20 z VAT-em), to do naszej kieszeni trafi jedynie około pięciu złotych. Niestety w tym przypadku pieniądze otrzymamy dopiero po dwóch miesiącach od momentu w którym klient zapłacił za dostęp.

Taniej z kartą

Znacznie taniej jest w przypadku płatności przelewem i kartą kredytową – prowizja nie przekracza kilku procent (w Polsce jest to zwykle mniej niż 3%), chociaż płatne mogą być dodatkowe usługi, takie jak wypłata środków z konta albo wysłanie powiadomienia o nowym kliencie. Zależy to od usługodawcy. Termin wypłaty to najczęściej kilka dni od złożenia zlecenia. Niestety sposób ten nie sprawdza się najlepiej w przypadku płatnej treści – SMS jest szybszy i wygodniejszy dla kupującego przy kilkuzłotowych kwotach.

Bezpieczne płatności

Duży operator obsługujący płatności (Dotpay, PayPal, przelewy24.pl, platnosci.pl) budzi zaufanie klienta i pozwala zabezpieczyć transakcję, co jest ważne dla większości z nich. Taka firma bierze odpowiedzialność za dostarczenie pieniędzy od klienta na nasze konto (pobierając przy tym prowizję), jednak nie zabezpiecza dalszego kontaktu z klientem (wysłania towaru, przesłania e-maila, udzielenia dostępu do strony). Na stronie należy więc umieścić informacje o tym, że płatności odbywają się w bezpieczny sposób, poprzez zaufanego pośrednika, a w regulaminie jasno opisać sposób i kwotę płatności oraz sposób uzyskania dostępu.

Integracja ze stroną

Dostawcy mikropłatności starają się maksymalnie uprościć integrację usługi ze stroną oferując gotowe moduły do popularnych CMS-ów (przelewy24.pl) lub prowadząc użytkownika krok po kroku i oferując mu gotowy {link_wew 4899}widget{/link_wew} do wstawienia na stronę (fortumo.pl).

W przypadku płatności przelewem lub kartą będziemy mogli wstawić formularz, np. z kwotą i tytułem zamówienia, którego wypełnienie spowoduje przekierowanie na stronę usługodawcy, gdzie klient poda swoje dane (numer karty, nazwisko) lub dostanie informacje o przelewie. My nie musimy operować na danych osobowych internauty.

Jeśli zdecydujemy się na płatność SMS-em podajemy numer na który trzeba wysłać określony kod, a operator wysyła klientowi hasło pozwalające do wejścia na stronę, kod jednorazowy albo inne, wybrane przez nas informacje.

Dzięki gotowym systemom mikropłatności nie trzeba więc na własną rękę dbać o bezpieczeństwo transakcji. W zamian za – dość wysoką – prowizję zrobią to za nas zewnętrzne firmy. My będziemy mogli zająć się dopracowaniem sprzedawanego produktu lub jego reklamą.

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
Reklama
1 komentarz

1 komentarz

  1. DbM

    23/10/2019 o 21:38

    Niezły wpis, duże możliwości, ale zamiast CMS’ów można na stronie stosować prostsze rozwiązania, przykładowo takie: https://dbm.org.pl/script-php-dotpaypayments.html … mówi się, że prościej już nie można zintegrować płatności na stronie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne