Połącz się z nami

Testy

TEST: Sony PS Vita

Opublikowane

dnia

Rynek mobilnych gier został ostatnio niemal całkowicie zdominowany przez smartfony. Czy Sony PS Vita ma szanse się odegrać w obliczu ogromnej klęski niedawnej nadziei segmentu ? Nintendo 3DS? Jak się okazuje, sytuacja jest dużo lepsza, niż można by się spodziewać?

Na pierwszy rzut oka Vita nie rożni się specjalnie od pierwszej wersji PSP. Kiedy jednak przyjrzymy się jej bliżej, okazuje się, że jest nieznacznie większa i posiada 5-calowy wyświetlacz dotykowy OLED. Wielu zapewne ucieszy również fakt, iż Sony poprawiło sporo wad, jakimi dotknięte było PSP: od zaledwie jednego analogowego kontrolera zaczynając, a kończąc na dyskach UMD.
Jakby tego wszystkiego było mało, Sony dorzuciło kolejny element sterujący w postaci dotykowej płytki umieszczonej na odwrocie urządzenia. Może to wstępnie wydawać się jedynie tanim chwytem, ale w rzeczywistości pozwala nowej konsoli zaprezentować kilka ciekawych sztuczek. Bateria jest w stanie wytrzymać zdecydowanie więcej niż ta w PSP. Przy maksymalnym obciążeniu udało się nam uzyskać 5 godzin niczym nieograniczonej rozgrywki. Zdecydowanie słabszym punktem jest tu jednak menu. Stary dobry interfejs XrossMediaBar został sprowadzony do kilku przesuwnych okien i przycisku ?domowego?. Nie nastręcza on jakoś specjalnie dużo problemów, ale wydaje się odrobinę niedopracowany w stosunku do reszty produktu.Sterowanie wygląda teraz dokładnie tak jak to na kontrolerze od PS3. Znajdziemy tu dwie analogowe gałki, żyroskop i akcelerometr dla gier opartych na ?gibaniu? konsolą.

Vita z oczywistych przyczyn staje również w szranki z całą armią smartfonów. Dlatego właśnie Sony dorzuciło funkcjonalną przeglądarkę internetową i kilka aplikacji. Ci z was, którzy jednak marzą o napływie nowych aplikacji, mogą już teraz porzucić nadzieję ? Vita służy do grania.

Jednak właśnie na tym froncie Vita zaczyna wychodzić przed szereg. Z chwilą premiery udostępniono 11 gier czołowych producentów i przynajmniej 14 mniej popularnych tytułów, co stanowi jedną z najlepszych otwierających kolekcji gier w historii.

Same gry, jak przystało na PlayStation, nie są tanie, ale do tego akurat wszyscy już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Istnieje możliwość zakupu kilku gier w boxach na kartach pamięci lub pobierania z PSN i zapisania na czystych nośnikach. Sama konsola nie posiada pamięci wewnętrznej. W chwili premiery największa

dostępna karta pamięci będzie miała pojemność 16 GB i ma kosztować około 250 PLN ? za mało przestrzeni i zbyt wysoka cena.

Czy zatem warto aż tyle inwestować? Zdecydowanie tak! Wystarczy spojrzeć na obraz generowany na ekranie, aby uświadomić sobie, że mamy do czynienia z najlepszą grafiką, jakiej kiedykolwiek przyszło nam doświadczać na konsoli przenośnej. Dodajmy do tego rewelacyjne Uncharted: Golden Abyss, a otrzymamy prawdziwą ucztę dla oczu.

Synchronizacja z PlayStation Network jest banalnie prosta. Co więcej, sama konsola może za sprawą funkcji PS3 Remote Play zmienić się w pełnoprawny kontroler dla PS3, co zupełnie anihiluje element przetargowy Wii U.

Sama PS Vita jak i przygotowane na nią gry nie są tanie, ale jeśli macie już dość ciągłego spoglądania na miernik baterii w telefonie podczas rozgrywania na nim kolejnej partii Angry Birds, to jest to coś dla was.

1150 PLN (WI-FI), 1350 PLN (WI-FI + 3G), PREMIERA 22 LUTY

Specyfikacja

Procesor: Quadcore ARM Cortex A9
Wyświetlacz: 5 cali, 960 x 544 dotykowy OLED
Pamięć: Brak wewnętrznej. Karty pamięci do 16GB
Bateria: 5 godzin
Łączność: Wi-Fi N, Bluetooth 2.1, USB (PS3 i PC), wyjście stereo, GPS, 3G (opcjonalnie)

Wysokość: 84 mm
Szerokość: 182 mm
Grubość: 18,6 mm
Waga: 260 g

Suche fakty

Ekran dotykowy
5-calowy wyświetlacz OLED oferuje całe pokłady detali i funkcję multi-touch.

Pod przykrywką
Dostanie się do slotu na karty pamięci i portu USB wymaga posiadania przynajmniej jednego długiego paznokcia.

Płytka dotykowa
Nowy system sterowania opracowany dla konsoli PS Vita oferuje kilka dodatkowych pchnięć, przesunięć i ślizgów.

Dwoje do tanga
Tym razem Sony nie zawiodło i z myślą o wszystkich grach 3Dwyposażyło nową konsolę w dwie analogowe gałki, które idealnie sprawdzą się przy wszelkich FPS-ach.

Zdaniem T3

Drzemiące w PS Vita siły witalne, polepszone sterowanie i wszechstronność czynią z niej najlepszą konsolę mobilną na rynku. Wypada mieć nadzieję, że za jakiś czas ceny nieznacznie spadną.

Zabójcze cechy

1. Oś sterowania
Sony nie poprzestało na dodaniu drugiego analogowego kontrolera do PS Vita. Zadbało również o zaimplementowanie całej reszty elementów znanych z kontrolerów PS3. Między innymi trójosiowy żyroskop i trójosiowy akcelerometr oraz całkiem nowy i precyzyjny system sterowania grami wykorzystującymi motion-sensing.

2. Aplikacja Near
Zsynchronizowana z serwisem PSN aplikacja Near nie tylko rejestruje nasze poczynania w zakresie wybieranych tytułów i uzyskanych wyników, ale również wyszukuje poprzez Wi-Fi i 3G użytkowników o zbliżonych zainteresowaniach znajdujących się niedaleko twojej lokalizacji. Taki SpotPassa i StreetPassa z 3DS na PS Vita.

3. PlayStation Network
Połączenie z siecią PSN odbywa się za naciśnięciem jednego przycisku i to właśnie on pompuje krew w żyły nowej konsoli. Po zalogowaniu się do systemu uzyskujemy dostęp do sklepu z wersjami gier do pobrania, promocjami i najnowszymi demami. PSN otwiera również drzwi na świat sieci społecznościowej Sony.

Gry: Najlepsze tytuły na konsolę PS Vita zdaniem Magazynu T3

UNCHARTED: GOLDEN ABYSS
Pierwsza mobilna przygoda Drake?a jest diamentem w koronie PS Vita z reprezentatywną grafiką. Sama rozgrywka ukazuje jednak ograniczenia gałek.

GRAVITY RUSH
Osobą odpowiedzialną za ten tytuł jest twórca Silent Hill. Tytuł ma spore ambicje, styl i wystarczająco ikry, aby stać się hitem PS Vita.

WIPEOUT 2048
Gra tak stara jak sama marka PlayStation. Jak można się było spodziewać, najnowsza odsłona Wipeouta trafiła na nową konsolę.

VIRTUA TENNIS 4
Nawet osoby, które tenisa oglądają jedynie w wiadomościach sportowych po serwisie informacyjnym (tak jak my) zakochają się w tej grze.

SUPER STARDUST DELTA
Ekran dotykowy nigdy w pełni nie zastąpi sterowania analogowego, a ten kosmiczny shooter jest tego najlepszym przykładem.

REALITY FIGHTERS
Gra ta wykorzystuje technologie AR i umieszcza lejące się namiętnie postaci na tle chociażby naszego osiedla.

Opinia

Marcin Kubicki, Redaktor naczelny Magazynu T3

Sony wykonało kawał dobrej roboty praktycznie pod każdym względem. Niestety konsola ta w Japonii nie sprzedaje się obecnie za dobrze. Cena oscylująca w okolicach 1100 PLN za wersję WiFi również nie wróży kolejek w dniu polskiej premiery. Vita będzie rządzić, ale dopiero w perspektywie kolejnych dwunastu miesięcy, wypełnionych następnymi premierami gier i być może obniżeniem ceny.

 

 

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

TEST: Sony WH-XB900N

Czy te słuchawki z aktywną redukcją hałasu przyprawią nas o szybsze bicie serca?

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Słuchawki Sony WH-1000XM3 przez wielu miłośników audio uznawane są za konstrukcję bliską doskonałości. Jak to jednak bywa w przypadku ekskluzywnego sprzętu grającego, dla wielu „każualowych” użytkowników ich wysoka cena stała się przeszkodą nie do pokonania. Extra Bass WH-XB900N stanowią tańszą, ale funkcjonalną odpowiedź na ten model. Właśnie dlatego z ciekawością czekałem na moment, w którym trafią one do redakcji i będę mógł sprawdzić, czy dorównują cenionemu krewniakowi.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Z przyjemnością donoszę, że WH-XB900N nie są jedynie ubogą kopią WH-1000XM3, ale naprawdę rewelacyjnymi słuchawkami.

Wynik
88

Plusy

Basowe, mocne, wesołe brzmienie ze wsparciem dla popularnych kodeków. Rewelacyjny ANC. Ergonomiczna konstrukcja i łatwe sterowanie. Bateria starcza na naprawdę długo.

Minusy

Trochę za dużo kiczowatego plastiku, jak na sprzęt chcący rywalizować z wysoką półką.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Arlo Pro 3

Czym zaskoczy nas najnowsza generacja profesjonalnych kamerek bezpieczeństwa od Arlo?

Opublikowane

dnia

Kiedyś systemy monitoringowe montowane były jedynie w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej rolę biur przejmują lokale mieszkalne, które również warto zabezpieczyć na wypadek przykrych niespodzianek, na przykład za pomocą inteligentnych i funkcjonalnych kamerek. Arlo Pro 3 zaprojektowany został jednak nie tylko z myślą o przedsiębiorcach – skorzystają z niego także użytkownicy domowi.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Najlepszy na rynku, wszechstronny, inteligentny i niezawodny system bezpieczeństwa do domu i do firmy.

Wynik
90

Plusy

Doskonała jakość nagrań w dzień i w nocy. Dwukierunkowa komunikacja z kamerkami. Łatwa konfiguracja i obsługa. Wytrzymała, praktyczna konstrukcja kamer.

Minusy

Cena. Część funkcji wymaga wykupienia abonamentu.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Apple Watch Series 5

Czy nowy smartwatch Apple okaże się hitem czy raczej stratą czasu?

Opublikowane

dnia

przez

Apple Watch już od wielu lat cieszy się renomą najlepszego smartwatcha na świecie i pozycją na rynku, której nie potrafią zagrozić konkurenci działający na WearOS czy innych systemach operacyjnych. Właśnie dlatego Apple przyjęło w tym obszarze niezwykle sprytną strategię, polegającą na konsekwentnym udoskonalaniu najciekawszych funkcji zegarka, jednocześnie stroniąc od rewolucji. Piąta generacja smartwatcha nie odbiega od tego schematu, oferując te same dodatki, które uwielbialiśmy w Series 4, tylko lepsze, ładniejsze i jeszcze bardziej przyjazne dla użytkownika.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Apple Watch Series 5 to obecnie najlepszy smartwatch na rynku, ale polecamy go jedynie osobom, które pominęły poprzednią generację.

Wynik
84

Plusy

Wygodny w obsłudze niegasnący ekran. Świetne wzornictwo. Mnóstwo dodatków zachęcających do dbania o zdrowie.

Minusy

Zamknięty system. Krótszy czas pracy na pełnym ładowaniu w porównaniu z Series 4. Mało nowości.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Apple iPhone 11 Pro

W porównaniu do zeszłego roku zmian jest niewiele, ale to solidny i piękny telefon.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Jeśli spojrzymy na nowego flagowca Apple z przodu, nie zauważymy żadnych zmian w stosunku do ubiegłorocznego modelu – firma z Cupertino chyba mocno zżyła się z tym designem. Aby stanąć oko w oko z nowościami musimy obrócić telefon plecami do góry, gdzie znajduje się nowy aparat fotograficzny… i tyle. W środku również nie czeka na nas sprzętowo-software’owa rewolucja. Hmm, czy w ogóle warto w takim razie zawracać sobie głowę iPhonem 11 Pro? 

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

iPhone 11 Pro to najlepszy smartfon Apple w historii, ale jego zakup polecamy tylko osobom, które chcą topowej specyfikacji, a jednak nie wymieniały od dłuższego czasu smartfona.

Wynik
79

Plusy

Bardzo dobry aparat, szybki procesor, długi czas pracy na baterii.

Minusy

Wysoka cena, mało istotnych zmian w porównaniu z zeszłorocznym modelem, uparte męczenie rozwiązań, których nie lubią nawet wielbiciele marki.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: JBL Bar 5.1 Surround

Czy technologia wirtualnego dźwięku surround może dostarczyć nam takich samych emocji, co ta prawdziwa?

Opublikowane

dnia

Wiecie, jak to jest z kinem domowym – najpierw człowiek kupuje soundbara z subwooferem, potem decyduje, że potrzebuje głębszego brzmienia i dobiera do tego zestawu satelity, a potem ani się obejrzymy, a cały nasz salon pokryty jest siecią głośników i przewodów. Nie wszyscy dysponujemy jednak warunkami przestrzennymi do stworzenia pełnego systemu surround. W takich przypadkach warto zaprzyjaźnić się z systemami wirtualnego dźwięku przestrzennego, na przykład tymi zastosowanymi w JBL Bar 5.1 Surround.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Bar 5.1 Surround udowadnia, że wirtualny dźwięk surround może brzmieć tak samo efektownie jak ten prawdziwy.

Wynik
84

Plusy

Mocny, basowy dźwięk o sporej głośności i barwnej kolorystyce. Przekonujący efekt surround. Możliwość streamingu Bluetooth i Wi-fi.

Minusy

W głośnych scenach basy i średnica zjadają dialogi.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne