SOCJAL
Do góry


Snapdragon 8cx – procesor ARM do komputerów osobistych

Pierwszy pecetowy procesor Qualcomma w procesie 7 nm.

Intel nie ma szczęścia, jeśli chodzi o procesory komputerowe w litografii 7 nm. Nie dość, że AMD zaprezentuje swoje podzespoły już w styczniu, na tym polu wyprzedził ich także niespodziewany konkurent. Qualcomm pokazał Snapdragona 8cx – ośmiordzeniowy procesor 7 nm w architekturze ARM dla pecetów.

Nowy Snapdragon został zaprojektowany z myślą o komputerach typu „always connected” – wyposażonych w Windows 10, natywny modem LTE i baterię wystarczającą na cały dzień użytkowania. Poprzednio w tych urządzeniach montowany był mobilny Snapdragon 835 oraz jego następca, Snapdragon 850. Procesor 8cx ma być mocniejszym i wydajniejszym bratem tego ostatniego. Podzespół wyposażony jest w osiem rdzeni, układ graficzny Adreno 680 Extreme, modem X24 LTE i wsparcie dla szybkiego ładowania Quick Charge 4+. Dzięki temu jest on dwukrotnie szybszy od poprzednika i zdecydowanie bardziej wydajny – jedno ładowanie ma wystarczyć na ponad 25 godzin pracy. Procesor będzie współpracował z pamięcią RAM do 16 GB.

Podczas premiery Qualcomm nie omieszkał zauważyć, że Snapdragon 8cx to pierwszy oficjalnie zaprezentowany czip 7 nm dla komputerów osobistych. Oprócz tego firma zapowiedziała, że wiele popularnych aplikacji otrzyma specjalne wersje na procesory ARM, dzięki czemu będą wydajniej na nich działały. W tym celu Qualcomm rozpoczął współpracę z wydawcami i deweloperami. Pierwszym z nich będzie Mozilla, która dostosuje swoją przeglądarkę Firefox do specyfiki Snapdragona 8cx.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy