Połącz się z nami

Newsy

Poważna luka w protokołach szyfrowania Wi-Fi

Zagraża wszystkim urządzeniom, niezależnie od systemu.

Opublikowane

dnia

Naukowcy z belgijskiego uniwersytetu w Leuven odkryli potencjalnie niebezpieczną lukę w szyfrowaniu protokołów bezpieczeństwa WPA 2 w sieciach Wi-Fi, która może prowadzić do przejęcia przesyłanych przez daną sieć danych. Na razie łatkę naprawiającą ten błąd opublikował Microsoft; urządzenia z Androidem i iOS wciąż są narażone na atak.

Odkryta metoda obejścia szyfrowania WPA2 nazwana została Krack Attack. Polega ona na zlokalizowaniu sieci Wi-Fi z luką WPA2 i stworzenie jej wirtualnej kopii, podszyciu się pod adres MAC i podłączeniu do oryginalnej sieci. Nowa sieć działa jak pośrednik – wszystkie informacje przesyłane przez tę prawdziwą przepływają również przez fałszywą. Krack Attack wymusza na WPN2 powtarzanie kluczy szyfrujących każdy blok tekstu, przez co osobie z zewnątrz łatwiej jest przejąć następujące po sobie grupy danych (np. numer karty,  datę wygaśnięcia i kod szyfrujący). Problem jest szczególnie wyraźny na Linuxie i Androidzie, które nie wymagają podania odmiennego klucza szyfrującego dla każdego bloku tekstu.

Informacja o poważnym niebezpieczeństwie związanym z ochroną danych natychmiast wywołała szereg deklaracji różnych deweloperów. W ciągu kilku godzin od ogłoszenia luki Microsoft wydał specjalnego patcha rozwiązującego problem na urządzeniach z Windowsem. Na temat „załatania dziury” wypowiedzieli się także twórcy Androida, którzy obiecali włączenie łatki w nadchodzącą aktualizację bezpieczeństwa. Apple również zapowiedziało włączenie patcha do nowych wersji iOS, MacOS i innych swoich produktów.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne