Połącz się z nami

Newsy

Poważna luka w protokołach szyfrowania Wi-Fi

Zagraża wszystkim urządzeniom, niezależnie od systemu.

Opublikowane

dnia

Naukowcy z belgijskiego uniwersytetu w Leuven odkryli potencjalnie niebezpieczną lukę w szyfrowaniu protokołów bezpieczeństwa WPA 2 w sieciach Wi-Fi, która może prowadzić do przejęcia przesyłanych przez daną sieć danych. Na razie łatkę naprawiającą ten błąd opublikował Microsoft; urządzenia z Androidem i iOS wciąż są narażone na atak.

Odkryta metoda obejścia szyfrowania WPA2 nazwana została Krack Attack. Polega ona na zlokalizowaniu sieci Wi-Fi z luką WPA2 i stworzenie jej wirtualnej kopii, podszyciu się pod adres MAC i podłączeniu do oryginalnej sieci. Nowa sieć działa jak pośrednik – wszystkie informacje przesyłane przez tę prawdziwą przepływają również przez fałszywą. Krack Attack wymusza na WPN2 powtarzanie kluczy szyfrujących każdy blok tekstu, przez co osobie z zewnątrz łatwiej jest przejąć następujące po sobie grupy danych (np. numer karty,  datę wygaśnięcia i kod szyfrujący). Problem jest szczególnie wyraźny na Linuxie i Androidzie, które nie wymagają podania odmiennego klucza szyfrującego dla każdego bloku tekstu.

Informacja o poważnym niebezpieczeństwie związanym z ochroną danych natychmiast wywołała szereg deklaracji różnych deweloperów. W ciągu kilku godzin od ogłoszenia luki Microsoft wydał specjalnego patcha rozwiązującego problem na urządzeniach z Windowsem. Na temat „załatania dziury” wypowiedzieli się także twórcy Androida, którzy obiecali włączenie łatki w nadchodzącą aktualizację bezpieczeństwa. Apple również zapowiedziało włączenie patcha do nowych wersji iOS, MacOS i innych swoich produktów.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Marka odzieżowa Supreme wypuszcza telefon komórkowy

Klasyczna komórka za cenę smartfona?

Opublikowane

dnia

Producenci odzieży coraz chętniej flirtują z technologią – logo Gucci, Louis Vuitton czy Michaela Korsa pojawia się na głośnikach, powerbankach i innych gadżetach. Marka streetwear Supreme nie chciała być gorsza i opracowała… telefon komórkowy ze swoim logiem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kontrolery DualShock 4 w czterech nowych kolorach

W planach także headset o barwie różowego złota.

Opublikowane

dnia

PlayStation 4 może pochwalić się bogatym wyborem gadżetów, który jest na bieżąco rozszerzany o nowe propozycje. Tym razem Sony przygotowało cztery nowe wersje kolorystyczne pada do swojej konsoli i pasujący do jednej z nich headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix przygotowuje nowy serial z He-Manem

Showrunnerem projektu zostanie Kevin Smith.

Opublikowane

dnia

Po ciepło przyjętym re-boocie popularnego serialu z lat 80 She-Ra, Netflix zabrał się za kolejną serię osadzoną w tym uniwersum. Masters of the Universe: Revelation będzie kontynuacją kultowej kreskówki He-Man i Władcy Wszechświata.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Spotify dla rodziny z nowymi funkcjami

Kontrola rodzicielska i możliwość tworzenia wspólnych playlist.

Opublikowane

dnia

Pakiet rodzinny Spotify do tej pory był często wykorzystywany przez grupy znajomych, którzy chcieli zaoszczędzić na dostępie do muzyki w trybie Premium – poza ceną i wymaganiem, że wszyscy jego posiadacze muszą mieszkać razem, nie różnił się on niczym specjalnym od klasycznej subskrypcji. Teraz otrzyma on dodatkowe funkcje czyniące go bardziej „rodzinnym” niż poprzednio.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne