Połącz się z nami

Newsy

Nie tylko Flickr: internetowe galerie zdjęć

Opublikowane

dnia

Coraz więcej internetów umieszcza swoje fotografie serwisach umożliwiających tworzenie galerii zdjęć. Jedna z popularniejszych witryn tego typu to oczywiście Flickr.com. Dziś przyjrzymy się tym serwisom, które nie zdobyły jeszcze tak dużej popularności.

Na naszej liście znajdziesz darmowe polskie i zagraniczne serwisy. Warto przy tym pamiętać, że istnieją także płatne serwisy, które często oferują bardziej zaawansowane funkcje. Najbardziej ceniony z nich to SmugSmug (http://www.smugmug.com). Roczny abonament kosztuje w tym serwisie wynosi od 39.95 USD w najtańszej wersji do 149.95 USD w wersji profesjonalnej.

Nadal jednak przybywa darmowych serwisów. Oprócz tych opisanych w artykule, zwróć uwagę na takie strony, jak Fotki (http://www.fotki.com), Webshots (http://www.webshots.com) czy http://www.shutterfly.com.

{ikona-nc01}

Garnek

http://www.garnek.pl

Serwisem, który wyróżnia się na tle innych swoją prostotą i minimalizmem, jest Garnek.pl. Stworzył go Marek Futrega, znany szerzej jako twórca serwisu z grami kurnik.pl. Garnek.pl oferuje bardzo prosty interfejs i ograniczoną liczbę funkcji. Nie dlatego, że czegoś mu brakuje, ale dlatego że taki był zamysł jego twórcy.

Serwis oprócz publikowania zdjęć, umożliwia ich komentowanie, tworzenie listy ulubionych autorów, wymianę wiadomości i uczestniczenie w fotoforach. Oprócz tego oferuje kilka dodatkowych opcji, jak wysyłanie zdjęć przy pomocy MMS-ów. Ani za dużo, ani za mało. Idealny serwis dla użytkowników potrzebujących jedynie kilku najważniejszych funkcji.

{ikona-nc02}

Fmix.pl

http://www.fmix.pl

Przygotowany przez portal O2.pl serwis Fmix.pl mocno przypomina kolorystyką i układem strony popularny Flickr.com. Serwis jest prosty w użyciu, oferuje nieograniczone miejsce i takie funkcje, jak komentowanie zdjęć, tworzenie albumów oraz komentowanie i oznaczanie zdjęć tagami. Społeczność serwisu wydaje się być silna i z całą pewnością można zauważyć jego rozwój.

{ikona-nc03}

Odbitka.pl

http://www.odbitka.pl

Odbitka.pl już na pierwszy okaz wydaje się być najbardziej zaawansowanym wśród omawianych stron polskojęzycznych. Fakt ten posiada podwójne znaczenie. Z jednej strony duża liczba funkcji (jak tworzenie grup i sieci znajomych) będzie dla ciebie zaletą, jeżeli poszukujesz usługi kompleksowej. Jednak z drugiej strony interfejs jest skomplikowany i dobre poruszanie się po stronie wymaga dłuższego przyzwyczajenia.

Do bardziej skomplikowanych elementów należy wyszukiwarka, która zmienia zakres wyszukiwania całkowicie poza naszą kontrolą. Dodatkowo nawigacja serwisu składa się z wielu niezależnych elementów, co bywa przytłaczające. Na duży plus serwisowi trzeba zaliczyć możliwość szybkiego zamówienia odbitki zdjęcia, co jest standardem w przypadku wielu anglojęzycznych serwisów, lecz nowością na polskim rynku.

{ikona-nc04}

Photobucket

http://photobucket.com

Witryna Photobucket.com to drugi po słynnym Flickr.com serwis dla fanów fotografii w anglojęzycznym internecie. Pozwala także na przechowywania nagrań wideo. Na pewno powodów do narzekań nie pozostawia liczba dostępnych opcji – możemy przeglądać zasoby serwisu według różnych kryteriów, tworzyć grupowe albumy, edytować zdjęcia online, posługiwać się kategoriami, a to tylko część dostępnych opcji.

Niestety Photobucket.com momentami bywa trudny w obsłudze. Zrozumienie zasad działania serwisu jest na pewno trudniejsze, niż w przypadku Flickr.com. Nic dziwnego, że cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród użytkowników serwisu MySpace.com, który również nie słynie z intuicyjnej obsługi.

{ikona-nc05}

Picasa Web Albums

http://picasaweb.google.pl

Picasa to znana aplikacja Google do zarządzania zbiorami zdjęć. Umożliwia także tworzenie galerii internetowych. To jeden z nielicznych zagranicznych serwisów, który posiada polską wersję językową, co jest jednym z jego największych plusów. Drugim jest charakterystyczna dla Google łatwość obsługi.

Do dyspozycji otrzymujemy przestrzeń 1 GB. Wykupienie dodatkowej przestrzeni kosztuje od 20 USD rocznie za 10 GB. Serwis umożliwia tworzenie albumów i zaawansowaną organizację zdjęć w albumie, wyświetlanie pokazu slajdów i udostępnianie zdjęć wszystkim lub tylko wybranym osobom. Liczba funkcji serwisu jest mocno ograniczona, nie otrzymujemy nawet możliwości oznaczania zdjęć kategoriami lub tagami. Picasa Web Albums jest więc kolejnym serwisem dla użytkowników ceniących prostotę.

{ikona-nc06}

Zoomr

http://www.zooomr.com

Zooomr.com to serwis mocno wyróżniający się na tle konkurentów. Jego autorzy postawili na tworzenie silnej społeczności. Zasobów serwisu nie można przeglądać według tagów, a idea serwisu opiera się na przeglądaniu głównie fotografii konkretnych użytkowników. Obecny jest także element social streamingu czyli możliwość informowania znajomych o tym, co aktualnie robisz – podobnie jak w serwisach twitter.com czy blip.pl. Oprócz tego istnieją grupy, w których można prowadzić dyskusje. Interesującą opcją jest także geo tagging pozwalający przeglądać zdjęcia według regionów geograficznych na mapie świata.

Zoomr zaskakuje i zmusza do zastanowienia, czy inne serwisy fotograficzne na pewno idą w dobrym kierunku. Posiada także polską wersję językową, ale nie polecamy jej używania – interfejs został przetłumaczony tylko częściowo i w dużej mierze nieudolnie.

{ikona-nc07}

deviantART

http://www.deviantart.com

Serwis deviantART zajął w anglojęzycznej sieci na stałe miejsce wśród 100 najpopularniejszych serwisów. Jest to serwis przede wszystkim dla osób parających się różnego rodzaju graficzną twórczością. Nikt jednak nie ocenia w nim ostro zdjęć innych użytkowników, a celem autorów nie jest tworzenie społeczność artystów.

Serwis zawiera rozbudowane zbiory fotografii i grafik, a interfejs nie jest trudny w obsłudze. Dodatkowo użytkowników do serwisu mogą przyciągać rozbudowane elementy społecznościowe, jak komentarze, wymiana wiadomości, listy ulubionych dzieł i autorów, czy możliwość prowadzenia minibloga.

Prowadzący bloga poświęconego użyteczności oraz właściciel firmy realizującej audyty serwisów internetowych.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Foodie Love” – nowy serial HBO Europe w reżyserii Isabel Coixet

Premiera w HBO GO już 25 grudnia.

Opublikowane

dnia

przez

Foodie Love to nowy hiszpański serial wyprodukowany przez HBO Europe. Serial w reżyserii nagrodzonej statuetką Goi Isabel Coixet opowiada historię pary, którą połączyła pasja do dobrego jedzenia. Premiera wszystkich odcinków serialu odbędzie się 25 grudnia w HBO GO, na antenie HBO3 odcinki emitowane będą od 3 stycznia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Escobar Fold 1 – składany telefon od brata narkotykowego lorda

Wytrzymalszy od Galaxy Fold, tańszy od iPhone’a.

Opublikowane

dnia

Do składanej rewolucji dołącza kolejny producent, tym razem dość niespodziewany. Kto bowiem wpadłby na to, że brat jednego z najbardziej wpływowych narkotykowych bossów Ameryki Południowej, Pablo Escobara, uraczy technologiczny świat składanym smartfonem?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne