Połącz się z nami

Newsy

NASA ogłasza konkurs na projekt… księżycowej wygódki

35 tysięcy dolarów dla projektantów najlepszych toalet.

Podróże pozaziemskie wiążą się z koniecznością rozwiązania wielu problemów codzienności, w tym opracowaniem sposobu, w jaki astronauci będą zaspokajali potrzeby fizjologiczne. Właśnie dlatego jednym z elementów księżycowego Programu Artemis jest wyzwanie polegające na stworzeniu właściwej toalety.

Powrót astronautów na powierzchnię Księżyca wiąże się z pewnym brudnym problemem – w trakcie długich misji będą oni musieli załatwiać się na pokładzie księżycowego łazika i potrzebują do tego odpowiedniej infrastruktury. NASA oczywiście dysponuje projektem kosmicznych toalet, które wykorzystywane są na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale działają one tylko w stanie nieważkości. Gdy pojazd wyląduje na powierzchni naszego satelity, staną się one bezużyteczne.

Tym razem NASA zdecydowała się poprosić o pomoc wynalazców z całego świata. Celem ogłoszonego właśnie konkursu Lunar Loo jest wyłonienie jak najlepszego projektu toalety, która będzie działała zarówno w stanie nieważkości, jak i w słabiutkim polu grawitacyjnym Księżyca. Dodatkowo powinna być ona jak najbardziej kompaktowa (tak, aby zmieściła się do wnętrza łazika), energooszczędna i wygodna w użyciu dla kobiet i mężczyzn.

Na zwycięzców czeka nagroda – 35 000 USD do podziału pomiędzy trzy najlepsze projekty. W wyzwaniu mogą brać udział drużyny złożone z dowolnej liczby osób, ale wszyscy uczestnicy powinni mieć ukończone 18 lat. NASA przewidziała także konkurs dla młodszych wynalazców, chociaż tutaj nagrody są nieco mniej spektakularne – otrzymają oni certyfikaty i gadżety z logiem NASA. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 sierpnia.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Royole prezentuje składany Flexpai 2

Newsy

Znamy wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077 na PC

Newsy

TikTok wciąż będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!