Połącz się z nami

Newsy

Mniej preinstalowanych aplikacji na Androidzie

Google przestanie zmuszać producentów do preinstalowania niektórych aplikacji?

Z doniesień serwisu Android Central wynika, iż niedługo Google przestanie zmuszać producentów smartfonów i tabletów do preinstalowania niektórych aplikacji.

Jeśli doniesienia te okażą się prawdą, być może niedługo, przy pierwszym uruchomieniu, nie znajdziemy na naszym nowym smartfonie takich aplikacji jak Google+, Google Play Games, Google Play Books czy Google Newsstand. Pierwsza z wymienionych aplikacji jest już w tej chwili nieobecna na Samsungu Galaxy Note 5.

Problem preinstalowanych aplikacji istnieje od lat. Pomimo iż Android jest w gruncie rzeczy systemem z otwartym kodem, Google przez lata narzucało wymagania, jakie musiał spełnić każdy producent pragnący umieścić owy system na swoim urządzeniu. Dla przykładu jeśli HTC chciało, aby na ich smartfonie znalazła się aplikacja Gmail, to musieli w pakiecie umieścić również Google+ i Newsstand. Do tego dochodzi jeszcze preinstalowane oprogramowanie producenta, które nie tylko pożera drogocenną przestrzeń dyskową, ale również zaśmieca nam przejrzystą naturę samego systemu. Jednym z rekordzistów w tym temacie jest Samsung, którego „entuzjazm” przy preinstalowaniu dodatkowego oprogramowania został niemalże podany do sądu w Chinach.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Wyciek pierwszej bety Androida 11

Newsy

Google prezentuje aplikację do dystansowania społecznego Sodar

Newsy

XRSpace Mova – headset VR z modemem 5G

Newsy

Nowy głos polskich Map Google

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!