SOCJAL
Do góry


Inteligentne tablice rejestracyjne w Dubaju

Ochronią przed kradzieżą auta i poinformują o wypadku.

Tablice rejestracyjne są chyba jedynym elementem wyposażenia samochodu, które nie stają się przedmiotem regularnych unowocześnień. Nareszcie nadeszła również ich kolej – od przyszłego miesiąca kierowcy w Dubaju będą mogli przetestować cyfrowe tablice rejestracyjne.

Cyfrowe tablice rejestracyjne wejdą w fazę testów na początku maja. Oprócz pokazywania numeru rejestracyjnego pojazdu będą one pełniły szereg funkcji zwiększających bezpieczeństwo na drogach. Podczas codziennej jazdy tablica wymieni informacje na temat ruchu drogowego z innymi samochodami. W razie wypadku automatycznie powiadomi ona służby ratunkowe, wysyłając im informację o aktualnej lokalizacji pojazdu. Na tablicy rejestracyjnej skradzionego auta pojawi się za to specjalna informacja, pomagająca policji złapać sprawcę. Cyfrowe tablice mają być również połączone z kontami bankowymi kierowców i umożliwiać automatyczne pobieranie opłat parkingowych, kar oraz opłat za przejazd drogami płatnymi.

Testy tablic potrwają do listopada, a ich głównym celem jest przetestowanie, jak technologia sprawdza się w trudnych warunkach klimatycznych panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wtedy również zostanie podana ich cena. Spore kontrowersje budzą natomiast kwestie prywatności danych: urządzenia będą wyposażone w szereg przekaźników i moduł GPS, których transmisja może zostać przechwycona przez osoby trzecie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy