SOCJAL
Do góry

Google ukarane kwotą 2,4 mld EUR przez Unię Europejską

Google nie zgodziło się z decyzją KE.

Google jak na jedną z największych i najbardziej dochodowych firm przystało cały czas bije jakieś rekordy i nie schodzi z ust technologicznego świata. Tym razem jednak udało się jej pobić dość niechlubny rekord dotyczący wysokości kary, jaką amerykańska firma ma zapłacić za łamanie praw antymonopolowych w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska, która od siedmiu lat prowadziła śledztwo dotyczące tej sprawy, w końcu obwieściła, iż Google będzie musiało zapłacić 2,4 mld EUR za łamanie praw antymonopolowych na terenie UE. Sprawa dotyczy wyszukiwarki Google, a konkretnie funkcji Google Shopping, która działa jak porównywarka cenowa. Jak się okazało rezultaty wyszukiwania oparte są na algorytmach, faworyzujących produkt Google i spychających inne serwisy na dalsze strony bez względu na ich wyniki. Zdaniem Komisji Europejskiej, ponieważ amerykańska firma jest tak wielką częścią naszego codziennego życie, nie powinna ona stosować praktyk monopolowych, które faworyzują jej produkty.

Kara w postaci 2,4 mld EUR jest światowym rekordem w tego typu sprawie. Poprzednim rekordzistą był Intel z kwotą trochę ponad 1 mld EUR. Ponadto jeśli Google nie zmieni swoich praktyk KE zapowiada nakładanie codziennych kar na amerykańską firmę w wysokości 5% jej dziennych przychodów.

Jak można się spodziewać Google nie zgodziło się z decyzją KE i będzie odwoływać się od jej decyzji, co w praktyce może odsunąć opłacenie kary o kilka kolejnych lat. Strefa biznesu w USA podnosiła również głosy, iż EU jest uprzedzona do firm zza Atlantyku przypominając głośną decyzję w 2016 roku o nakazie zapłaty przez Apple zaległego podatku w wysokości 13 mld EUR w Irlandii. Przeczą temu jednak liczby, która jasno mówią, że zaledwie 15% spraw w ostatnich siedmiu latach dotyczyło amerykańskich firm.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy