Połącz się z nami

Newsy

Google stworzyło sztuczną inteligencję wykrywającą raka piersi

Ma być dokładniejsza nawet od lekarzy.

Opublikowane

dnia

Walka z chorobami cywilizacyjnymi jest niełatwa, ale powstaje coraz więcej rozwiązań technologicznych, które nam w niej pomagają. Szybka diagnoza to jeden z kluczy do wyzdrowienia. Właśnie w tym celu Google i DeepMind opracowały sztuczną inteligencję, która wykrywa raka piersi z wysoką dokładnością.

Algorytmy stworzone przez naukowców z Google i DeepMind przeszukują obrazy mammograficzne pod kątem zmian powszechnie łączonych z rakiem piersi. Ze względu na specyfikę tej metod – diagnostykę za pomocą zdjęć rentgenowskich – podczas diagnozy czasami dochodzi do przeoczenia choroby lub powstawania wyników fałszywie dodatnich, gdy radiolog weźmie nieszkodliwą zmianę za nowotwór.

Sztuczna inteligencja została wytrenowana na bazie danych liczącej ponad 25 000 anonimowych mammogramów kobiet z Wielkiej Brytanii i 3 000 ze Stanów Zjednoczonych, w tym także takich, które początkowo zostały niewłaściwie zdiagnozowane. W trakcie badań okazało się, że w danych z USA AI zmniejszyło liczbę wyników fałszywie dodatnich o 5,7%, a fałszywie negatywnych o aż 9,4 % w porównaniu z ludzkim odczytem. Dla Wielkiej Brytanii wartości te wyniosły odpowiednio 1,2% i 2,7%.

Naukowcy podkreślają, że system nie ustrzegł się pewnych błędów – bywały przypadki, w których nie wykrył on nowotworu dostrzeżonego przez radiologów – ale mają nadzieję, że w przyszłości ich sztuczna inteligencja będzie mogła służyć jako pomocnik lekarzy. Współpraca pomiędzy ludzkimi ekspertami i narzędziami komputerowymi może zwiększyć dokładność diagnozowania raka piersi i uratować niejedno życie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne