Połącz się z nami

Internet Maker

Fonty szeryfowe czyta się łatwiej. Obalamy internetowe mity

Opublikowane

dnia

Wszyscy wiemy, że szeryfy tworzą linię, która prowadzi wzrok czytelnika, dzięki czemu czyta się łatwiej. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Popularne stwierdzenie mówi, że łatwiej czyta się teksty pisane fontem szeryfowym niż bezszeryfowy. Szeryfy łączą sąsiadujące litery, co tworzy wrażenie linii. Pozwala ona na równe prowadzenie wzroku wzdłuż wiersza.

Tak, ale tylko w druku

Tak było w przypadku tekstów drukowanych. Ekrany mają jednak mniejszą rozdzielczość (poniżej 100 dpi względem 300-600 w druku), co powoduje rozrośnięcie się szeryfów. Istnieje jednak wiele fontów zaprojektowanych specjalnie do wyświetlania na ekranie. Jeśli porównamy font szeryfowy zaprojektowany do druku (np. Georgia) z dowolnym zaprojektowanym do druku, to tekst szeryfowy wypada lepiej. Jeśli jednak porównamy fonty szeryfowy (Georgia) i bezszeryfowy (Verdana) zaprojektowane do wyświetlania na ekranie – łatwiej czyta się tekst bezszeryfowy. Potwierdzają to badania (https://www.msu.edu/~graceb/professional/onscreen_reading.pdf).

Tablety gorsze od książek

Szybkość czytania długich tekstów na tabletach  jest większa niż w przeszłości, ale w dalszym ciągu nie dorównuje tradycyjnemu drukowi, pokazał w lipcu 2010 roku Jakob Nielsen, specjalista w dziedzinie użyteczności.

Badania pokazały, że korzystający z iPada pierwszej generacji czytali o 6,2% wolniej niż używający wydrukowanego tekstu. Kinlde jest o 10,7% wolniejsze. Zrozumienie tekstu było takie samo we wszystkich przypadkach. Co ciekawe, subiektywne odczucia w satysfakcji podczas czytania były najlepsze na iPadzie (5,8 w 7-stopniowej skali), a najgorsze przy komputerze PC (3,6). Nielsen twierdzi, że powodem jest skojarzenie komputera z pracą. Zwykłe książki oceniono na 5,6 punktu.

Źródło: http://www.useit.com/alertbox/ipad-kindle-reading.html

Co z tekstem w kontrze?

W przypadku {link_wew 4393}tekstu w kontrze{/link_wew} (jasny tekst na ciemnym tle) czytamy o 10% wolniej. “Źle wypadają w kontrze pisma szeryfowe w odmianach jasnych i normalnych. Cienkie elementy liter mają tendencję do zanikania” – uważa Krzysztof Tyczkowski z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej (http://www.swiatdruku.com.pl/archiwum/2000_07/01.htm). Można temu zaradzić, stosując tekst pogrubiony. Niestety przy stosunkowo niskiej rozdzielczości monitorów, telefonów i czytników, taki tekst zawsze wygląda źle. W tekstach w kontrze należy więc używać fontów bezszeryfowych, aby utrata szybkości czytania była jak najmniejsza.

Uczymy się czytać

Duże znaczenie ma również przyzwyczajenie czytelników. Ludzie potrafią nauczyć się szybciej czytać tekst złożony często spotykanymi fontami. Po przebadaniu 50 najpopularniejszych wg Technorati stron okazało się, że główny tekst w 34% pisany jest Verdaną, w 24% Lucidą Grande, a 6% Trebuchet MS. Łącznie te trzy fonty bezszeryfowe znalazły się na dwóch trzecich stron, co oznacza, że są znacznie częściej stosowane niż fonty szeryfowe. Co więcej, wśród fontów szeryfowych jest dużo większe zróżnicowanie. Najpopularniejsza Georgia znalazła się jedynie na 14% badanych stron (http://www.intercomm.co.za/articles/good_typography.htm). Łatwiej więc przyzwyczaić się do popularnych fontów bezszeryfowych, gdyż częściej się z nimi spotykamy.

Mit obalony

W tekście w kontrze szybciej czyta się tekst bezszeryfowy. W klasycznym układzie częściej spotykamy tekst bezszeryfowy i łatwo uczymy się go czytać szybciej. O ile założymy, że wykorzystujemy fonty zaprojektowane do wyświetlania na ekranie, łatwiej czyta się teksty pisane fontem bezszeryfowym. Mit został obalony!

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne