Połącz się z nami

Internet Maker

5 sprawdzonych CMS-ów

Czasem najlepsze są sprawdzone rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku CMS-ów: często warto postawić na któregoś z „pewniaków”: Plone, Joomlę! Czy Moodle.

Plone

System oparty o serwer aplikacji Zope i wykorzystujący Pythona. Wykorzystuje obiektowe podejście do programowania, w tym do bazy danych. Dzięki temu moduły CMS-a można łatwo modyfikować. Nastawiony jest na dużą dostępność (wsparcie dla wielu języków, poprawny kod, łatwe przystosowanie strony dla niedowidzących)i zapewnienie bezpieczeństwa. Jego największe wady to małe wsparcie dla e-commerce i Python, który w Polsce jest mniej popularny niż PHP.

Więcej serwisów na Plone: http://plone.net/sites/sites_listing?countries%3Alist=PL

Pligg

Jeśli chcesz zostać właścicielem własnej wersji digg.com zainteresuj się systemem Pligg. Jest to darmowy CMS, który przeznaczono do zarządzania serwisami społecznościowymi.

Zwykle CMS-y służą do tego, żeby odsunąć nas od spraw technicznych i pozwolić skupić się na treści. W przypadku Pligga same treści dodawane są przez internautów. Nam pozostaje tylko administracja i moderowanie strony. Niestety w innych zastosowaniach Pligg sprawdzi się słabo.

Moodle

Aplikacja przeznaczona jest do obsługi kursów prowadzonych przez Internet. Posiada moduły takie jak wiki, forum, quizy i testy oraz blog. Szeroko wykorzystują go np. uczelnie. Prowadzącym kursy pomogą raporty, wykresy i statystyki. Na uwagę zasługują wydajność i liczba wbudowanych aplikacji. Nie jest nawet konieczna instalacja dodatków.

Joomla!

Joomla! I jego poprzednik, Mambo, rozwijane są od lat przez zespól doświadczonych programistów. Skupiają się oni na zachowaniu prostoty przy jednoczesnym rozbudowywaniu CMS-a. System nadaje się do prowadzenia wortalu, obsługi urzędów publicznych czy agencji ogłoszeń.

Joomla! posiada wiele opcjonalnych składników przygotowanych do publikacji takich danych jak przepisy kucharskie, quizy, kalendarium, terminarz czy menadżer bazy danych. W podsumowaniu wypadł najlepiej z CMS-ów napisanych w PHP.

WordPress

W zestawieniu najbardziej sprawdzonych CMS-ów nie mogło zabraknąć WordPressa. Jest to system blogowy, ale z powodzeniem można na nim oprzeć wiele innych witryn dzięki setkom wtyczek. W wersji 2.9 Carmen wprowadzono aż 500 poprawek i dodano nowe funkcje. Są to m.in. edytor grafiki (z funkcjami takimi jak kadrowanie i przycinanie zdjęć) i kosz, przechowujący usunięte komentarze, konta i wpisy. Niestety użytkownicy WordPressa narzekają na wydajność. Z drugiej strony z aplikacji korzystają Flickr i New York Times, więc może nie jest tak źle?

Wszystkie opisywane skrypty są przetestowane przez tysiące użytkowników i sprawdzają się zarówno jako silnik małych stron jak i w przypadku witryn mających tysiące odwiedzin dziennie. Podsumowanie ich funkcjonalności przedstawia tabela.

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Jak przy pomocy WordPressa stworzyć stronę internetową dla firmy

Publikacje

Premiera CMSa Bartle

Newsy

Jak rozpocząć swoją przygodę z Joomla! 1.6

Internet Maker

WordPress – 50 mln instalacji

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!