Połącz się z nami

Technologie

Facebook pozywa firmę analityczną Rankwave

Przyczyną jest niewłaściwe korzystanie z zebranych danych.

Opublikowane

dnia

Po skandalu Cambridge Analytica Facebook woli dmuchać na zimne i monitorować to, co z danymi użytkowników robią zbierające je podmioty. Po wykryciu poważnych nieprawidłowości w południowokoreańskiej firmie analitycznej Rankwave portal zdecydował się na jej pozwanie.

Sprawa dotyczy facebookowych aplikacji zarządzanych przez Rankwave skierowanych do firm i osób prywatnych. Zbierane przez nie dane wykorzystywane były nie do ulepszenia ich funkcjonalności, ale służyły do analizy aktywności użytkowników. Apki gromadziły różne typy informacji, w tym te dotyczące lokalizacji i interakcji danej osoby z postami na jej tablicy. Były one następnie sprzedawane agencjom marketingowym, które w oparciu o nie tworzyły personalizowane reklamy.

Facebook uznał to działanie za złamanie zapisów umowy, a podczas badania sprawy zarządził audyt bezpieczeństwa w Rankwave. Firma odmówiła poddaniu się procedurze, twierdząc jednocześnie, że jej działania były zgodne z prawem. W obliczu wielokrotnego ignorowania nakazów Facebooka, przedstawiciele portalu zdecydowali się na wniesienie pozwu sądowego przeciwko Rankwave. Wszystkie aplikacje i konta firmy zostały tymczasowo zawieszone.

Od skandalu Cambridge Analytica Facebook znajduje się w trudnym położeniu – w świetle oskarżeń o niewłaściwe postępowanie z danymi użytkowników portal stracił wiarygodność w oczach wielu osób. Walka z niewłaściwymi praktykami firm analitycznych jest jednym ze sposobów na odzyskanie zaufania.

To jednak nie jedyne problemy, jakie towarzyszą portalowi – Facebook krytykowany jest za nieumiejętne postępowanie z kontrowersyjnymi treściami oraz ogromny wpływ, jaki wywiera na innych podmiotach. Zaczęły pojawiać się nawet glosy o konieczności podzielenia tego „imperium social media” na mniejsze jednostki; ostatnio na ten temat wypowiedział się jeden z założycieli Facebooka, Chris Hughes.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne