Połącz się z nami

Technologie

Facebook pozywa firmę analityczną Rankwave

Przyczyną jest niewłaściwe korzystanie z zebranych danych.

Opublikowane

dnia

Po skandalu Cambridge Analytica Facebook woli dmuchać na zimne i monitorować to, co z danymi użytkowników robią zbierające je podmioty. Po wykryciu poważnych nieprawidłowości w południowokoreańskiej firmie analitycznej Rankwave portal zdecydował się na jej pozwanie.

Sprawa dotyczy facebookowych aplikacji zarządzanych przez Rankwave skierowanych do firm i osób prywatnych. Zbierane przez nie dane wykorzystywane były nie do ulepszenia ich funkcjonalności, ale służyły do analizy aktywności użytkowników. Apki gromadziły różne typy informacji, w tym te dotyczące lokalizacji i interakcji danej osoby z postami na jej tablicy. Były one następnie sprzedawane agencjom marketingowym, które w oparciu o nie tworzyły personalizowane reklamy.

Facebook uznał to działanie za złamanie zapisów umowy, a podczas badania sprawy zarządził audyt bezpieczeństwa w Rankwave. Firma odmówiła poddaniu się procedurze, twierdząc jednocześnie, że jej działania były zgodne z prawem. W obliczu wielokrotnego ignorowania nakazów Facebooka, przedstawiciele portalu zdecydowali się na wniesienie pozwu sądowego przeciwko Rankwave. Wszystkie aplikacje i konta firmy zostały tymczasowo zawieszone.

Od skandalu Cambridge Analytica Facebook znajduje się w trudnym położeniu – w świetle oskarżeń o niewłaściwe postępowanie z danymi użytkowników portal stracił wiarygodność w oczach wielu osób. Walka z niewłaściwymi praktykami firm analitycznych jest jednym ze sposobów na odzyskanie zaufania.

To jednak nie jedyne problemy, jakie towarzyszą portalowi – Facebook krytykowany jest za nieumiejętne postępowanie z kontrowersyjnymi treściami oraz ogromny wpływ, jaki wywiera na innych podmiotach. Zaczęły pojawiać się nawet glosy o konieczności podzielenia tego „imperium social media” na mniejsze jednostki; ostatnio na ten temat wypowiedział się jeden z założycieli Facebooka, Chris Hughes.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne