Połącz się z nami

Technologie

Facebook pozywa firmę analityczną Rankwave

Przyczyną jest niewłaściwe korzystanie z zebranych danych.

Opublikowane

dnia

Po skandalu Cambridge Analytica Facebook woli dmuchać na zimne i monitorować to, co z danymi użytkowników robią zbierające je podmioty. Po wykryciu poważnych nieprawidłowości w południowokoreańskiej firmie analitycznej Rankwave portal zdecydował się na jej pozwanie.

Sprawa dotyczy facebookowych aplikacji zarządzanych przez Rankwave skierowanych do firm i osób prywatnych. Zbierane przez nie dane wykorzystywane były nie do ulepszenia ich funkcjonalności, ale służyły do analizy aktywności użytkowników. Apki gromadziły różne typy informacji, w tym te dotyczące lokalizacji i interakcji danej osoby z postami na jej tablicy. Były one następnie sprzedawane agencjom marketingowym, które w oparciu o nie tworzyły personalizowane reklamy.

Facebook uznał to działanie za złamanie zapisów umowy, a podczas badania sprawy zarządził audyt bezpieczeństwa w Rankwave. Firma odmówiła poddaniu się procedurze, twierdząc jednocześnie, że jej działania były zgodne z prawem. W obliczu wielokrotnego ignorowania nakazów Facebooka, przedstawiciele portalu zdecydowali się na wniesienie pozwu sądowego przeciwko Rankwave. Wszystkie aplikacje i konta firmy zostały tymczasowo zawieszone.

Od skandalu Cambridge Analytica Facebook znajduje się w trudnym położeniu – w świetle oskarżeń o niewłaściwe postępowanie z danymi użytkowników portal stracił wiarygodność w oczach wielu osób. Walka z niewłaściwymi praktykami firm analitycznych jest jednym ze sposobów na odzyskanie zaufania.

To jednak nie jedyne problemy, jakie towarzyszą portalowi – Facebook krytykowany jest za nieumiejętne postępowanie z kontrowersyjnymi treściami oraz ogromny wpływ, jaki wywiera na innych podmiotach. Zaczęły pojawiać się nawet glosy o konieczności podzielenia tego „imperium social media” na mniejsze jednostki; ostatnio na ten temat wypowiedział się jeden z założycieli Facebooka, Chris Hughes.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Odtwarzacz multimedialny VLC z poważną luką bezpieczeństwa

Opublikowane

dnia

Odtwarzacz VLC Media Player to jeden z najpopularniejszych programów tego typu od wielu lat. Okazuje się jednak, że miliony jego użytkowników są obecnie narażone na atak z zewnątrz przez lukę, która znajduje się w ostatniej wersji oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Archer MR600 – pierwszy stacjonarny router 4G+ od TP-Link

Opublikowane

dnia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników internetu mobilnego, TP-Link rozszerzył swoje portfolio urządzeń LTE i wprowadził na rynek stacjonarny router 4G+, Archer MR600. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne