Połącz się z nami

Technologie

Facebook pozywa firmę analityczną Rankwave

Przyczyną jest niewłaściwe korzystanie z zebranych danych.

Opublikowane

dnia

Po skandalu Cambridge Analytica Facebook woli dmuchać na zimne i monitorować to, co z danymi użytkowników robią zbierające je podmioty. Po wykryciu poważnych nieprawidłowości w południowokoreańskiej firmie analitycznej Rankwave portal zdecydował się na jej pozwanie.

Sprawa dotyczy facebookowych aplikacji zarządzanych przez Rankwave skierowanych do firm i osób prywatnych. Zbierane przez nie dane wykorzystywane były nie do ulepszenia ich funkcjonalności, ale służyły do analizy aktywności użytkowników. Apki gromadziły różne typy informacji, w tym te dotyczące lokalizacji i interakcji danej osoby z postami na jej tablicy. Były one następnie sprzedawane agencjom marketingowym, które w oparciu o nie tworzyły personalizowane reklamy.

Facebook uznał to działanie za złamanie zapisów umowy, a podczas badania sprawy zarządził audyt bezpieczeństwa w Rankwave. Firma odmówiła poddaniu się procedurze, twierdząc jednocześnie, że jej działania były zgodne z prawem. W obliczu wielokrotnego ignorowania nakazów Facebooka, przedstawiciele portalu zdecydowali się na wniesienie pozwu sądowego przeciwko Rankwave. Wszystkie aplikacje i konta firmy zostały tymczasowo zawieszone.

Od skandalu Cambridge Analytica Facebook znajduje się w trudnym położeniu – w świetle oskarżeń o niewłaściwe postępowanie z danymi użytkowników portal stracił wiarygodność w oczach wielu osób. Walka z niewłaściwymi praktykami firm analitycznych jest jednym ze sposobów na odzyskanie zaufania.

To jednak nie jedyne problemy, jakie towarzyszą portalowi – Facebook krytykowany jest za nieumiejętne postępowanie z kontrowersyjnymi treściami oraz ogromny wpływ, jaki wywiera na innych podmiotach. Zaczęły pojawiać się nawet glosy o konieczności podzielenia tego „imperium social media” na mniejsze jednostki; ostatnio na ten temat wypowiedział się jeden z założycieli Facebooka, Chris Hughes.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Apple Mac Pro dostępny już w sprzedaży

W maksymalnej konfiguracji kosztuje tyle, co porządnie wyposażone auto.

Opublikowane

dnia

Gdy Apple po raz pierwszy pokazało nowego Maka Pro, sprzęt wzbudził sporo kontrowersji, począwszy od designu nazywanego „tarką do warzyw”, a skończywszy na fakcie, że jego ekran miał być sprzedawany bez podstawki (trzeba za nią dodatkowo zapłacić). Apple niekoniecznie przejęło się krytyką, a Mac Pro jest już dostępny w sklepie Apple.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Promocja White Christmas w sklepie Denon Store

Specjalna oferta na produkty audio (i nie tylko) w białym kolorze.

Opublikowane

dnia

Święta już tuż-tuż, a wielu z nas wciąż nie kupiło prezentów dla najbliższych. Z pomocą przychodzi nam sklep Denon Store, który właśnie rozpoczął specjalną promocję White Christmas. Znajdziemy w niej mnóstwo high-endowych produktów w atrakcyjnych cenach.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Otwarta beta GOG GALAXY 2.0 już dostępna

Sprawdź, jakie możliwości daje ci GOG GALAXY 2.0!

Opublikowane

dnia

GOG GALAXY 2.0, aplikacja, dzięki której połączysz wszystkie swoje gry i znajomych w jednym miejscu, jest już dostępna w otwartej becie. Wejdź na www.gogalaxy.com i dołącz do innych graczy. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Chiny zakazują zagranicznego sprzętu i oprogramowania w urzędach

Odpowiedź na amerykańskie obostrzenia.

Opublikowane

dnia

Nie wydaje się, żeby konflikt handlowy na linii Chiny-Stany Zjednoczone był bliski końcowi – sytuacja wciąż się zaostrza. Wiele bitew toczonych jest na rynku technologicznym: ostatnia z nich dotyczy oprogramowania i sprzętu wykorzystywanego przez instytucje rządowe i administracyjne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google dodaje nowe funkcje do Pixeli

Rozmycie tła po zrobieniu zdjęcia i filtrowanie połączeń.

Opublikowane

dnia

Pixel 4 na starcie nie był najoryginalniejszym spośród tegorocznych flagowców, ale Google obiecało, że przyszłe aktualizacje pozwolą użytkownikom skorzystać z pełni możliwości smartfona. Firma właśnie udostępniła pierwszy z wielu dużych „pakietów nowości”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne