Połącz się z nami

Internet Maker

Czy dobra strona musi się walidować? Obalamy internetowe mity

Opublikowane

dnia

Popularny mit mówi, że poprawnie wyświetlająca się strona przechodzi pozytywnie walidację W3C. Czy rzeczywiście jest to jednoznaczne z interpretacją strony przez przeglądarki?

Wśród webmasterów od lat panuje przekonanie, że poprawnie napisana strona musi pozytywnie przechodzić test przeprowadzany przez walidator W3C (http://validator.w3.org). Poprawny wynik, pokazany na zielonym pasku, oznacza według nich, że strona jest dobrze napisana i poprawnie wyświetli się we wszystkich przeglądarkach.

Jako przykład weźmy kod jak poniżej.


Żółć

Kod wygląda na czyste szaleństwo: nie ma elementów


,

ani

, tagi

li

są niezamknięte, wartość atrybutu

href

nie jest otoczona nawiasami, po „gęślą” występuje tajemniczy znacznik


, a fragment

<= />

jest pozbawiony sensu. Żaden rozsądnie myślący webmaster nie powiedziałby, że ten kod jest poprawny. Tymczasem… przechodzi on pozytywnie test przeprowadzony przez walidator! W dodatku jako HTML 4.01 Strict.

Czy ta strona jest poprawna?

Walidator informuje co prawda o nieokreślonym kodowaniu i zastosowaniu tagu skróconego


, ale nie uznaje tego za błąd. Problem w tym, że takie nieścisłości mogą być interpretowane przez przeglądarki na różne niespodziewane sposoby, a strona wyświetli się błędnie.

Niestety praktyka pokazuje, że nawet stare standardy, takie jak. HTML 4.01 (z 1999 roku) nie są w 100 procentach poprawnie obsługiwane przez żadną popularną przeglądarkę. Walidator nie sprawdzi ponadto, czy zawartość elementów odpowiada ich semantyce. Oznacza to, że można zrobić stronę przechodzącą test, ale jednocześnie błędnie wyświetlaną u dużej części internautów (brak kodowania, stosowanie tagów skróconych) lub niezgodną ze standardem (zła semantyka).

Jak działa walidator?

Walidator oparty jest o parser SGML (język, na którym bazują HTML i XML). W popularnym walidatorze W3C parserem jest SP (http://www.jclark.com/sp/). Parser analizuje składnię wczytanego dokumentu i sprawdza czy jest zgodny z gramatyką zadeklarowaną w definicji typu dokumentu. Walidator wczytuje stronę, przepuszcza ją przez parser i przekształca zwrócone błędy do formy bardziej przyjaznej twórcom stron – pokazuje błędy w kodzie, dodaje wskazówki jak je usunąć itp.

Czy zła strona może wyświetlać się poprawnie?

Z drugiej strony, witryny, które wyświetlają się poprawnie na setkach nietypowych przeglądarek nie przechodzą walidacji. Najlepszym przykładem jest strona google.com, która według walidatora W3C ma 35 błędów, ale działa w każdych warunkach. Programiści Google postanowili ograniczyć liczbę wysłanych danych i jednocześnie sprawić, aby jeden dokument działał tak samo w najnowszym Chrome jak i przeglądarce w telewizorze sprzed kilku lat, ignorując przy tym zalecenia W3C i opierając się stanie praktycznym.

Mit obalony!

Wniosek jest prosty: walidator może uznać za poprawną stronę, która nie będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, a witryna dostosowana do przeglądarek nieprzestrzegających standardu nie zostanie uznana za poprawną. Jako wisienkę na torcie weźmy cytat z pomocy W3C (http://validator.w3.org/docs/help.html#validandquality ): „przejście walidacji przez stronę nie znaczy, że W3C ocenia ją jako dobrą strona”. Mit obalony!

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
1 komentarz

1 komentarz

  1. infomiasto.eu

    13/09/2019 o 21:02

    U mnie zawsze jest masa błędów mimo że strona wyświetla się dobrze na każdym urządzeniu to W3 pokazuje ich z 400 i nie wiem jak to wykluczyć. Samo używanie wordpresa już tworzy takie niezgodności mam wrażenie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne