SOCJAL
Do góry

aCar – elektryczny samochód na trudne drogi

Ma wjechać tam, gdzie Tesla nie da rady.

Samochody elektryczne to symbol luksusu. Nawet stosunkowo niedrogi Tesla Model 3 jest rzadko spotykany na polskich drogach. Powodów jest wiele: brak dystrybucji, brak infrastruktury ładowania, wysoka cena. W niektórych krajach dodatkowym problemem jest brak asfaltowych dróg, z myślą o których zaprojektowano większość „elektryków”. Odpowiedzią na te bolączki ma być aCar – tani i wytrzymały pojazd elektryczny na afrykańskie drogi.

aCar został zaprojektowany przez naukowców z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego. Samochód charakteryzuje się wysokim zawieszeniem i skupioną budową, co ma zwiększyć możliwości jazdy po niewybrukowanych afrykańskich drogach. Miękkie zawieszenie i specyfikacja techniczna silnika elektrycznego ma pomóc w pokonywaniu przeszkód terenowych. Niewielki zasięg pojazdu – jedynie 80 km – nie przeszkadza w użytkowaniu go w najważniejszych aspektach życia w Afryce. Auto ma dostosowywać się do potrzeb użytkownika i sprawdzać się równie dobrze w transporcie dzieci do oddalonej o 30 km szkoły oraz przywiezieniu wody ze studni w sąsiedniej wiosce. Ułatwia to modułowa budowa z możliwością doczepienia specjalnego bagażnika na cargo.

Samochód pomyślnie przeszedł testy w Ghanie i właśnie czeka na wejście do produkcji. Koszt aCar będzie plasował się na poziomie ok 10 tys. Euro (43 000 PLN) – znaczny wydatek, jak na rynek afrykański, jednak naukowcy obiecują, że taki pojazd to inwestycja na lata.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy