Połącz się z nami

Newsy

Polacy tworzą ikony internetu

Opublikowane

dnia

W sieci załatwiamy mnóstwo spraw, szukamy rozrywki i informacji. Internet staje się w Polsce głównym medium. Czy w najbliższym czasie projekty typu Gadu-Gadu,
Nasza Klasa, Wykop czy Fruli.pl staną się ikonami polskiej cyberprzestrzeni?

Według danych CBOS 45 proc. Polaków regularnie korzysta z Internetu. Na tle średniej europejskiej to słaby wynik – w UE jesteśmy na dalekim 22 miejscu. Jest więc przestrzeń do nadrabiania zaległości. A jak wygląda aktywność Polaka – internauty dziś? 67 proc. badanych deklaruje, że Internet służy głównie jako źródło informacji oraz narzędzie do kontaktu z innymi. Większość osób pracujących przed komputerem nie wyobraża sobie pracy bez dostępu do Internetu i komunikatorów.

„Komunikatory internetowe są coraz popularniejsze, ponieważ ułatwiają kontakt, usprawniają pracę i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach telefonicznych. Są dostępne i łatwe
w obsłudze. Z Gadu-Gadu korzysta już co drugi polski internauta. Mając nr GG możemy za darmo komunikować się tekstowo i głosowo z kilkoma milionami osób. To doskonała alternatywa dla telefonii i innych form kontaktu.” – powiedział Jarosław Rybus, rzecznik prasowy GG Network S.A.

Kolejna aktywność polskiego internauty to poszukiwanie rozrywki, czytanie plotek
i ciekawostek ze świata. Internetowi ciekawscy stanowią, aż 65 proc. badanych. Koncentrują się wokół serwisów społecznościowych jak Nasza Klasa, plotkarskich oraz portali bazujących na ciekawostkach w Internecie, np. wykop.pl. Ta grupa internautów współtworzy przestrzeń Web 2.0., czyli projekty internetowe, w których treści niemal w całości są generowane przez użytkowników.

„Wykop to jeden z najpopularniejszych serwisów Web 2.0 w Polsce. Co miesiąc odwiedza nas prawie 2,5 mln internautów, którzy mogą przeglądać najciekawsze linki z wielu kategorii. Wykopowicze to bardzo opiniotwórcza i aktywna społeczność, ludzi związanych z Internetem, zainteresowanych nowymi trendami i śledzącymi aktualne wydarzenia. To sprawia, że Wykop jest zawsze bieżącym odzwierciedleniem tego, czym żyje Polski Internet. Miedzy innymi właśnie za to Tygodnik „Przekrój” uhonorował nas tytułem „Fenomen roku 2008” – powiedziała Agnieszka Białobrzeska, Key Account Manager Wykop.pl

28 proc. polskich internautów bierze aktywny udział w aukcjach internetowych, takich jak np. Allegro lub fruli.pl. Według badań Megapanel PBI i Gemius, w 2008 roku aukcje internetowe odwiedziło ponad 8 mln użytkowników, którzy przeznaczyli na e-zakupy kwotę powyżej 10 mld złotych. Sektor ten, pomimo kryzysu, bardzo dynamicznie się rozwija.

„To preferencje i aktywność samych internautów tworzą ikony Internetu. W Polsce na miano ikon w sektorze e-commerce zasłużą te serwisy, które najlepiej spełnią oczekiwania swoich klientów. Co w praktyce oznacza, że zapewnią wysoką jakość obsługi, bezpieczeństwo, etyczne działanie i konkurencyjne ceny. W ten sposób buduje się popularność serwisu z jednej, a jego sukces z drugiej strony. Znając oczekiwania naszych użytkowników, ciągle wzbogacamy fruli.pl w nowe funkcje i możliwości, tak aby nasz serwis był przez nich najwyżej oceniany. Działamy konsekwentnie i dobrze, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy odwiedziło nas ponad 3 miliony użytkowników.” – powiedziała Agnieszka Szymula, prezes zarządu Fruli sp. z o.o.

Na liście aktywności sieciowych kolejne miejsce zajmują usługi finansowe (korzysta z nich
46 proc. badanych). Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości elektronicznej. Według danych Związku Banków Polskich, w samym marcu tego roku aż 7 mln klientów indywidualnych wykonało blisko 29 mln przelewów na łączną sumę 30 mld złotych.

Rosnący zasięg Internetu powoduje, że staje się on najważniejszym medium. W wielu wskaźnikach wyprzedza telewizję – np. w kategorii dostawcy rozrywki i informacji. Według Gemius telewizja jako źródło rozrywki wskazywana jest przez 29 proc. respondentów, podczas gdy na Internet wskazuje aż 52 proc. badanych.

Co w przyszłości?

Z pewnością umocni się obserwowany dziś trend rosnącej popularności społeczności internetowych. Obecnie największe w Polsce portale informacyjne tracą użytkowników na rzecz projektów Web 2.0. Dynamicznie rozwija się sektor e-commerce i aukcji internetowych. Reklamodawcy przeznaczają też coraz większe udziały budżetów marketingowych na różne formy reklamy w sieci. Według ostatnich badań portal społecznościowy, Nasza-Klasa.pl, był na 3 miejscu pod względem popularności witryn (zaraz pod Google.pl oraz Onet.pl).

W sieci będziemy spędzać coraz więcej czasu. Przestrzeń ta pozwoli nam załatwiać wiele spraw urzędowych, robić zakupy, zamawiać usługi, oglądać telewizję. Sieć dostarczy coraz lepsze narzędzia do komunikacji, co będzie miało wpływ na sposoby budowania relacji ze znajomymi. W przyszłości przeciętny Polak spędzać będzie w Internecie co najmniej kilka godzin dziennie. P

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Ikea prezentuje kolekcję elektroniki FREKVENS

Powstała we współpracy z designerami z Teenage Engineering.

Opublikowane

dnia

W sklepach Ikea pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów. Tym razem do inteligentnego oświetlenia dołączy limitowana kolekcja FREKVENS, składająca się z modułowych głośników, reflektorów i elementów dekoracyjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne