Połącz się z nami

Newsy

Bezpieczne zakupy w sieci

Kupowanie przez Internet nie musi oznaczać nabywania kota w worku. Trzeba być jednak świadomym zagrożeń związanych z e-handlem, a także pamiętać o prawach przysługujących konsumentom. Bardzo ważne jest także wyczulenie na kwestie bezpieczeństwa – zarówno podczas logowania się do sklepu, jak i przy dokonywaniu przelewów za zakupione towary.

Prawa e-konsumenta

Ze względu na specyfikę handlu internetowego, konsumenci dokonujący zakupów w sieci, mają przysługujące im z tego tytułu uprawnienia. Zalicza się do nich przede wszystkim prawo do rezygnacji z zakupów bez podawania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dostarczenia towaru bez ponoszenia negatywnych konsekwencji takiej decyzji. Internauta ma także prawo do realizacji zamówienia w okresie nie dłuższym, niż 30 dni.

Na co zwracać uwagę?

Wiarygodny sklep internetowy powinien udostępniać komplet danych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością. Zaliczają się do nich m.in. adres siedziby przedsiębiorstwa i numer, pod którym jest ono zarejestrowane, zasady zapłaty za zamówienie, kosztach, terminie i sposobie dostawy oraz o miejscu i sposobie złożenia ewentualnej reklamacji.

To jednak nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, dokonując zakupów w sieci. Coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju certyfikaty, gwarantujące klientom sklepów bezpieczne zakupy i ochronę ich danych w sieci. Zalicza się do nich Certyfikat SSL (pojawia się on w formie kłódki w oknie przeglądarki), szyfrujący transmitowane dane. Istnieje szereg firm zagranicznych oferujących Certyfikat SSL, działa także ich jedyny polski dystrybutor – CERTUM. Z takiego systemu szyfrowania korzysta już wiele sklepów – są wśród nich zarówno duże, jak i mniejsze podmioty, m.in. Merlin.pl, Stereo.pl, Emarket, Oponeo i Inbook. Do końca lutego istnieje możliwość zakupu (http://lp.certum.pl/ssl-promo-021209090301/) certyfikatu Commercial SSL w korzystnej cenie 99 złotych. Warto pamiętać o tym, że nawet małe sklepy są zobowiązane do ochrony danych osobowych swoich klientów – jednym ze sposobów jest właśnie szyfrowanie transmisji danych poprzez Certyfikat SSL.

Kupując w sieci, dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy sklep korzysta z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego do obsługi płatności. Natomiast przy podawaniu numeru karty kredytowej należy mieć pewność, że strona łączy nas za pośrednictwem bezpiecznego połączenia (adres powinien rozpoczynać się od protokołu {stala}https://{/stala}).

Nie daj się nabrać!

Rosnąca popularność zakupów internetowych przyciąga także nieuczciwych przedsiębiorców. Warto więc poświęcić kilka chwil na upewnienie się, że swoje pieniądze, a także dane osobowe, powierzamy wiarygodnemu kontrahentowi. Należy również pamiętać, by sceptycznie podchodzić do niespotykanych okazji, możliwości dokonania zakupów niemal za półdarmo etc. Jak pokazuje doświadczenie – zwykle za takimi okazjami stoi poważne zagrożenie, rzadko kiedy natomiast faktyczna promocja.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Kupony – nowa kategoria na Allegro

Newsy

Niebezpieczeństwa świątecznych zakupów

Internet Maker

Skargi na zakupy w Internecie – wiele problemów pozostaje nierozwiązanych

Newsy

Sampling usług w Internecie

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!