Połącz się z nami

Newsy

Bezpieczne zakupy w sieci

Opublikowane

dnia

Kupowanie przez Internet nie musi oznaczać nabywania kota w worku. Trzeba być jednak świadomym zagrożeń związanych z e-handlem, a także pamiętać o prawach przysługujących konsumentom. Bardzo ważne jest także wyczulenie na kwestie bezpieczeństwa – zarówno podczas logowania się do sklepu, jak i przy dokonywaniu przelewów za zakupione towary.

Prawa e-konsumenta

Ze względu na specyfikę handlu internetowego, konsumenci dokonujący zakupów w sieci, mają przysługujące im z tego tytułu uprawnienia. Zalicza się do nich przede wszystkim prawo do rezygnacji z zakupów bez podawania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dostarczenia towaru bez ponoszenia negatywnych konsekwencji takiej decyzji. Internauta ma także prawo do realizacji zamówienia w okresie nie dłuższym, niż 30 dni.

Na co zwracać uwagę?

Wiarygodny sklep internetowy powinien udostępniać komplet danych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością. Zaliczają się do nich m.in. adres siedziby przedsiębiorstwa i numer, pod którym jest ono zarejestrowane, zasady zapłaty za zamówienie, kosztach, terminie i sposobie dostawy oraz o miejscu i sposobie złożenia ewentualnej reklamacji.

To jednak nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, dokonując zakupów w sieci. Coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju certyfikaty, gwarantujące klientom sklepów bezpieczne zakupy i ochronę ich danych w sieci. Zalicza się do nich Certyfikat SSL (pojawia się on w formie kłódki w oknie przeglądarki), szyfrujący transmitowane dane. Istnieje szereg firm zagranicznych oferujących Certyfikat SSL, działa także ich jedyny polski dystrybutor – CERTUM. Z takiego systemu szyfrowania korzysta już wiele sklepów – są wśród nich zarówno duże, jak i mniejsze podmioty, m.in. Merlin.pl, Stereo.pl, Emarket, Oponeo i Inbook. Do końca lutego istnieje możliwość zakupu (http://lp.certum.pl/ssl-promo-021209090301/) certyfikatu Commercial SSL w korzystnej cenie 99 złotych. Warto pamiętać o tym, że nawet małe sklepy są zobowiązane do ochrony danych osobowych swoich klientów – jednym ze sposobów jest właśnie szyfrowanie transmisji danych poprzez Certyfikat SSL.

Kupując w sieci, dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy sklep korzysta z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego do obsługi płatności. Natomiast przy podawaniu numeru karty kredytowej należy mieć pewność, że strona łączy nas za pośrednictwem bezpiecznego połączenia (adres powinien rozpoczynać się od protokołu {stala}https://{/stala}).

Nie daj się nabrać!

Rosnąca popularność zakupów internetowych przyciąga także nieuczciwych przedsiębiorców. Warto więc poświęcić kilka chwil na upewnienie się, że swoje pieniądze, a także dane osobowe, powierzamy wiarygodnemu kontrahentowi. Należy również pamiętać, by sceptycznie podchodzić do niespotykanych okazji, możliwości dokonania zakupów niemal za półdarmo etc. Jak pokazuje doświadczenie – zwykle za takimi okazjami stoi poważne zagrożenie, rzadko kiedy natomiast faktyczna promocja.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Netflix przygotowuje nowy serial z He-Manem

Showrunnerem projektu zostanie Kevin Smith.

Opublikowane

dnia

Po ciepło przyjętym re-boocie popularnego serialu z lat 80 She-Ra, Netflix zabrał się za kolejną serię osadzoną w tym uniwersum. Masters of the Universe: Revelation będzie kontynuacją kultowej kreskówki He-Man i Władcy Wszechświata.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Spotify dla rodziny z nowymi funkcjami

Kontrola rodzicielska i możliwość tworzenia wspólnych playlist.

Opublikowane

dnia

Pakiet rodzinny Spotify do tej pory był często wykorzystywany przez grupy znajomych, którzy chcieli zaoszczędzić na dostępie do muzyki w trybie Premium – poza ceną i wymaganiem, że wszyscy jego posiadacze muszą mieszkać razem, nie różnił się on niczym specjalnym od klasycznej subskrypcji. Teraz otrzyma on dodatkowe funkcje czyniące go bardziej „rodzinnym” niż poprzednio.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Minecraft z… obsługą ray-tracingu

Pozwala ona dodać głębi prostej oprawie graficznej.

Opublikowane

dnia

Kiedy Battlefield V został ogłoszony pierwszym tytułem wykorzystującym ray-tracing, wiele osób miało wątpliwości co do trafności tego ruchu – w końcu to sieciowa strzelanka, w której nie ma czasu na podziwianie widoków. Teraz nowa technologia trafi do jeszcze bardziej niespodziewanej gry…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Xiaomi, Oppo i Vivo pracują nad systemem przesyłania plików

Ma ona działać podobnie do Apple AirDrop.

Opublikowane

dnia

Trzy popularne chińskie marki łączą siły. Ich wspólny projekt dotyczy nie hardware’u, ale nowych funkcji oprogramowania – producenci ogłosili, że na ich telefony już wkrótce trafi system pozwalający na bezpośredni transfer plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne