Połącz się z nami

Newsy

Bezpieczne zakupy w sieci

Opublikowane

dnia

Kupowanie przez Internet nie musi oznaczać nabywania kota w worku. Trzeba być jednak świadomym zagrożeń związanych z e-handlem, a także pamiętać o prawach przysługujących konsumentom. Bardzo ważne jest także wyczulenie na kwestie bezpieczeństwa – zarówno podczas logowania się do sklepu, jak i przy dokonywaniu przelewów za zakupione towary.

Prawa e-konsumenta

Ze względu na specyfikę handlu internetowego, konsumenci dokonujący zakupów w sieci, mają przysługujące im z tego tytułu uprawnienia. Zalicza się do nich przede wszystkim prawo do rezygnacji z zakupów bez podawania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dostarczenia towaru bez ponoszenia negatywnych konsekwencji takiej decyzji. Internauta ma także prawo do realizacji zamówienia w okresie nie dłuższym, niż 30 dni.

Na co zwracać uwagę?

Wiarygodny sklep internetowy powinien udostępniać komplet danych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością. Zaliczają się do nich m.in. adres siedziby przedsiębiorstwa i numer, pod którym jest ono zarejestrowane, zasady zapłaty za zamówienie, kosztach, terminie i sposobie dostawy oraz o miejscu i sposobie złożenia ewentualnej reklamacji.

To jednak nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, dokonując zakupów w sieci. Coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju certyfikaty, gwarantujące klientom sklepów bezpieczne zakupy i ochronę ich danych w sieci. Zalicza się do nich Certyfikat SSL (pojawia się on w formie kłódki w oknie przeglądarki), szyfrujący transmitowane dane. Istnieje szereg firm zagranicznych oferujących Certyfikat SSL, działa także ich jedyny polski dystrybutor – CERTUM. Z takiego systemu szyfrowania korzysta już wiele sklepów – są wśród nich zarówno duże, jak i mniejsze podmioty, m.in. Merlin.pl, Stereo.pl, Emarket, Oponeo i Inbook. Do końca lutego istnieje możliwość zakupu (http://lp.certum.pl/ssl-promo-021209090301/) certyfikatu Commercial SSL w korzystnej cenie 99 złotych. Warto pamiętać o tym, że nawet małe sklepy są zobowiązane do ochrony danych osobowych swoich klientów – jednym ze sposobów jest właśnie szyfrowanie transmisji danych poprzez Certyfikat SSL.

Kupując w sieci, dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy sklep korzysta z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego do obsługi płatności. Natomiast przy podawaniu numeru karty kredytowej należy mieć pewność, że strona łączy nas za pośrednictwem bezpiecznego połączenia (adres powinien rozpoczynać się od protokołu {stala}https://{/stala}).

Nie daj się nabrać!

Rosnąca popularność zakupów internetowych przyciąga także nieuczciwych przedsiębiorców. Warto więc poświęcić kilka chwil na upewnienie się, że swoje pieniądze, a także dane osobowe, powierzamy wiarygodnemu kontrahentowi. Należy również pamiętać, by sceptycznie podchodzić do niespotykanych okazji, możliwości dokonania zakupów niemal za półdarmo etc. Jak pokazuje doświadczenie – zwykle za takimi okazjami stoi poważne zagrożenie, rzadko kiedy natomiast faktyczna promocja.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

DJI RoboMaster S1 – bojowy robot edukacyjny

Uczy użytkowników podstaw programowania.

Opublikowane

dnia

Firma DJI jest znana przede wszystkim ze swoich dronów (a ostatnio także kamer sportowych), ale to nie jedyny obszar rynku technologicznego, na którym oznacza ona swoją obecność. Do sprzedaży trafił właśnie stworzony przez nią robot bojowy do nauki i zabawy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google pokazuje zapowiedź Pixela 4

Podwójny aparat na charakterystycznym, kwadratowym polu.

Opublikowane

dnia

Stare porzekadło mówi „jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich”. W odpowiedzi na pojawiające się wycieki i spekulacje Google postanowiło oficjalnie potwierdzić prace nad Pixelem 4 i opublikować jego pierwsze oficjalne zdjęcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne