SOCJAL
Do góry

Technologia rozpoznawania obrazu dla kardiologii

Startup Cardiologs tworzy oprogramowanie do analizy obrazów EKG.

Wraz z ogólnoświatowym wzrostem zachorowań na choroby serca i całego układu krążenia kardiologia staje się jedną z wiodących dziedzin współczesnej medycyny. Coraz częściej będziemy słyszeć o nowych rozwiązaniach technologicznych przeznaczonych do lepszej diagnostyki i leczenia schorzeń kardiologicznych. Jednym z nich jest Cardiologs, system automatycznego rozpoznawania patologicznych zmian w EKG.

Na pierwszy rzut oka Cardiologs działa podobnie jak większość systemów bazujących na  algorytmach rozpoznawania obrazu – porównuje elektrokardiogram danego pacjenta z zebraną bazą obrazów oznaczonych jako poprawne lub wadliwe i w oparciu o nią uczy się rozpoznawać, które elementy wykresu wskazują na konkretną chorobę. System oczywiście „uczy się” w oparciu o każdy przeanalizowany przypadek. Wyróżnia go jednak jego przeznaczenie – system nie ma zastępować lekarza, ale pomagać mu w analizie danych. Cardiologs może w ciągu ułamka sekundy przeanalizować zapis EKG z całego badania, wskazać możliwy obszar problemowy i podsunąć lekarzowi rozwiązanie. Maszynowo-ludzkie działanie systemu zdecydowanie przyspieszy proces diagnostyczny i wyeliminuje zarówno błąd ludzki jak i możliwość złego zadziałania algorytmu.

Cardiologs pozostaje w fazie testów – nie uzyskało ono jeszcze aprobaty Agencji Żywności i Leków. Prac nad rozwiązaniem na pewno nie spowolni brak funduszy, startup zebrał bowiem na ten cel aż 6,4 mln USD. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy