Połącz się z nami

Newsy

Biopaliwo dla biegaczy

Ogniwo paliwowe napędzane… potem.

Opublikowane

dnia

Temat nowych technologii produkcji układów zasilających smartwatche i inne przenośne gadżety przewija się dość często. Nic dziwnego – konieczność ich regularnego doładowywania praktycznie uniemożliwia zabranie ich np. na kilkutygodniową pieszą wycieczkę po bezdrożach lub nawet pod namiot. Rozwiązaniem może być technologia ogniwa paliwowego napędzanego… potem.

Ogniwa chemiczne opracowane zostały przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego. Składają się one z rozciągliwej, odpornej na rozrywanie bazy z atomów złota i węglowych nanorurek. Rurki wypełnione są oksydazą lizylową – enzymem powodującym rozpad znajdującego się w ludzkim pocie kwasu mlekowego. Reakcja powoduje uwolnienie energii, która jest następnie konwertowana na prąd. Ogniwo przyklejane jest na skórę bezpośrednio pod smartwatchem lub naramiennym etui na smartfona i generuje ok 1 mW energii podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Jednym z największych plusów rozwiązania jest jego niewielki rozmiar i masa – ogniwa bez problemu zmieszczą się w każdym plecaku trekkingowym lub torbie sportowej.

Na obecnym etapie badań pojedyncze ogniwo działa przez dwa dni bez utraty sprawności.  Dotychczas testowane były jego zastosowania w zasilaniu diod LED i radia działającego w standardzie BLE (Bluetooth Low Energy) ale naukowcy zapowiadają dalszą pracę nad zwiększeniem generowanej mocy i wydłużeniem okresu życia pojedynczego ogniwa. Niewykluczone są również badania nad technologią ponownego ładowania wyczerpanego modułu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne