Połącz się z nami

Newsy

Apple walczy z aplikacjami potajemnie śledzącymi ruchy użytkownika

Mają informować użytkowników o swoich działaniach lub zniknąć ze sklepu.

Opublikowane

dnia

Zbieranie statystyk dotyczących wykorzystania stron internetowych i aplikacji to działanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Niektóre z nich próbują to jednak robić bez wiedzy użytkowników. Według Apple jest to niezgodne z regulaminem AppStore.

Problem niejawnego zbierania danych w aplikacjach na iOS powiązany jest z narzędziem analitycznym Glassbox. Pozwala ono zbierać i przetwarzać informacje o wykorzystaniu aplikacji w formie tzw. „screen replay” – możliwości nagrania i odtworzenia ruchów użytkownika w aplikacji. Służy ono do sprawdzenia, w jaki sposób korzystał on z apki i czy nie wystąpiły żadne trudności z jej obsługą lub nieprzewidziane błędy, a zbierane dane mają jedynie funkcję pomocniczą.

Wśród firm, które wykorzystywały tę usługę, znalazły się m. in. Hotels.com, Expedia czy linie lotnicze Air Canada. Żadna z nich nie informowała użytkowników o rejestrowaniu każdego ich działania w aplikacji, łącznie z wpisywaniem wrażliwych danych osobowych. Te ostatnie miały być automatycznie maskowane, ale system ochrony prywatności nie zawsze działał poprawnie: wśród niezabezpieczonych informacji zebranych przez aplikację Air Canada znalazły się m.in. hasła i numery kart kredytowych. O procederze nie wiedział również sam administrator AppStore.

W odpowiedzi na powyższe informacje Apple zdecydowało się podjąć stanowcze kroki w sprawie ochrony prywatności. Aplikacje, które wykorzystują technologię „screen replay” będą od tej pory musiały informować użytkowników o tej metodzie zbierania i przetwarzania danych za każdym razem, gdy ci będą otwierali apkę. Innym wyjściem jest całkowite zrezygnowanie ze zbierania danych. Jeśli narzędzie analityczne będzie dalej wykorzystywane bez wiedzy użytkowników, Apple usunie aplikację ze sklepu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Apple Mac Pro dostępny już w sprzedaży

W maksymalnej konfiguracji kosztuje tyle, co porządnie wyposażone auto.

Opublikowane

dnia

Gdy Apple po raz pierwszy pokazało nowego Maka Pro, sprzęt wzbudził sporo kontrowersji, począwszy od designu nazywanego „tarką do warzyw”, a skończywszy na fakcie, że jego ekran miał być sprzedawany bez podstawki (trzeba za nią dodatkowo zapłacić). Apple niekoniecznie przejęło się krytyką, a Mac Pro jest już dostępny w sklepie Apple.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Promocja White Christmas w sklepie Denon Store

Specjalna oferta na produkty audio (i nie tylko) w białym kolorze.

Opublikowane

dnia

Święta już tuż-tuż, a wielu z nas wciąż nie kupiło prezentów dla najbliższych. Z pomocą przychodzi nam sklep Denon Store, który właśnie rozpoczął specjalną promocję White Christmas. Znajdziemy w niej mnóstwo high-endowych produktów w atrakcyjnych cenach.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Otwarta beta GOG GALAXY 2.0 już dostępna

Sprawdź, jakie możliwości daje ci GOG GALAXY 2.0!

Opublikowane

dnia

GOG GALAXY 2.0, aplikacja, dzięki której połączysz wszystkie swoje gry i znajomych w jednym miejscu, jest już dostępna w otwartej becie. Wejdź na www.gogalaxy.com i dołącz do innych graczy. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Chiny zakazują zagranicznego sprzętu i oprogramowania w urzędach

Odpowiedź na amerykańskie obostrzenia.

Opublikowane

dnia

Nie wydaje się, żeby konflikt handlowy na linii Chiny-Stany Zjednoczone był bliski końcowi – sytuacja wciąż się zaostrza. Wiele bitew toczonych jest na rynku technologicznym: ostatnia z nich dotyczy oprogramowania i sprzętu wykorzystywanego przez instytucje rządowe i administracyjne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google dodaje nowe funkcje do Pixeli

Rozmycie tła po zrobieniu zdjęcia i filtrowanie połączeń.

Opublikowane

dnia

Pixel 4 na starcie nie był najoryginalniejszym spośród tegorocznych flagowców, ale Google obiecało, że przyszłe aktualizacje pozwolą użytkownikom skorzystać z pełni możliwości smartfona. Firma właśnie udostępniła pierwszy z wielu dużych „pakietów nowości”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne