Połącz się z nami

Newsy

Apple walczy z aplikacjami potajemnie śledzącymi ruchy użytkownika

Mają informować użytkowników o swoich działaniach lub zniknąć ze sklepu.

Opublikowane

dnia

Zbieranie statystyk dotyczących wykorzystania stron internetowych i aplikacji to działanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Niektóre z nich próbują to jednak robić bez wiedzy użytkowników. Według Apple jest to niezgodne z regulaminem AppStore.

Problem niejawnego zbierania danych w aplikacjach na iOS powiązany jest z narzędziem analitycznym Glassbox. Pozwala ono zbierać i przetwarzać informacje o wykorzystaniu aplikacji w formie tzw. „screen replay” – możliwości nagrania i odtworzenia ruchów użytkownika w aplikacji. Służy ono do sprawdzenia, w jaki sposób korzystał on z apki i czy nie wystąpiły żadne trudności z jej obsługą lub nieprzewidziane błędy, a zbierane dane mają jedynie funkcję pomocniczą.

Wśród firm, które wykorzystywały tę usługę, znalazły się m. in. Hotels.com, Expedia czy linie lotnicze Air Canada. Żadna z nich nie informowała użytkowników o rejestrowaniu każdego ich działania w aplikacji, łącznie z wpisywaniem wrażliwych danych osobowych. Te ostatnie miały być automatycznie maskowane, ale system ochrony prywatności nie zawsze działał poprawnie: wśród niezabezpieczonych informacji zebranych przez aplikację Air Canada znalazły się m.in. hasła i numery kart kredytowych. O procederze nie wiedział również sam administrator AppStore.

W odpowiedzi na powyższe informacje Apple zdecydowało się podjąć stanowcze kroki w sprawie ochrony prywatności. Aplikacje, które wykorzystują technologię „screen replay” będą od tej pory musiały informować użytkowników o tej metodzie zbierania i przetwarzania danych za każdym razem, gdy ci będą otwierali apkę. Innym wyjściem jest całkowite zrezygnowanie ze zbierania danych. Jeśli narzędzie analityczne będzie dalej wykorzystywane bez wiedzy użytkowników, Apple usunie aplikację ze sklepu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowy wygląd aplikacji mobilnej Spotify

Zmiany przede wszystkim dla użytkowników Premium.

Opublikowane

dnia

Spotify od jakiegoś czasu mocno stawia na podcasty. Widać to także w nowym układzie aplikacji mobilnej dla subskrybentów serwisu – biblioteka zawartości została ułożona w taki sposób, aby dawać im łatwiejszy dostęp do słuchowisk.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne