Połącz się z nami

Newsy

Apple walczy z aplikacjami potajemnie śledzącymi ruchy użytkownika

Mają informować użytkowników o swoich działaniach lub zniknąć ze sklepu.

Opublikowane

dnia

Zbieranie statystyk dotyczących wykorzystania stron internetowych i aplikacji to działanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Niektóre z nich próbują to jednak robić bez wiedzy użytkowników. Według Apple jest to niezgodne z regulaminem AppStore.

Problem niejawnego zbierania danych w aplikacjach na iOS powiązany jest z narzędziem analitycznym Glassbox. Pozwala ono zbierać i przetwarzać informacje o wykorzystaniu aplikacji w formie tzw. „screen replay” – możliwości nagrania i odtworzenia ruchów użytkownika w aplikacji. Służy ono do sprawdzenia, w jaki sposób korzystał on z apki i czy nie wystąpiły żadne trudności z jej obsługą lub nieprzewidziane błędy, a zbierane dane mają jedynie funkcję pomocniczą.

Wśród firm, które wykorzystywały tę usługę, znalazły się m. in. Hotels.com, Expedia czy linie lotnicze Air Canada. Żadna z nich nie informowała użytkowników o rejestrowaniu każdego ich działania w aplikacji, łącznie z wpisywaniem wrażliwych danych osobowych. Te ostatnie miały być automatycznie maskowane, ale system ochrony prywatności nie zawsze działał poprawnie: wśród niezabezpieczonych informacji zebranych przez aplikację Air Canada znalazły się m.in. hasła i numery kart kredytowych. O procederze nie wiedział również sam administrator AppStore.

W odpowiedzi na powyższe informacje Apple zdecydowało się podjąć stanowcze kroki w sprawie ochrony prywatności. Aplikacje, które wykorzystują technologię „screen replay” będą od tej pory musiały informować użytkowników o tej metodzie zbierania i przetwarzania danych za każdym razem, gdy ci będą otwierali apkę. Innym wyjściem jest całkowite zrezygnowanie ze zbierania danych. Jeśli narzędzie analityczne będzie dalej wykorzystywane bez wiedzy użytkowników, Apple usunie aplikację ze sklepu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Android Q zmienia nazwę na Android 10

Oficjalna premiera już za kilka tygodni.

Opublikowane

dnia

Prawie od samego początku tradycją Androida było określanie kolejnych wersji systemu operacyjnego nazwami zainspirowanymi różnymi rodzajami słodkości. Przed premierą Androida Q producent postanowił jednak na dobre zerwać z tym zwyczajem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

YouTube został wykorzystany jako narzędzie do walki z protestami w Hong Kongu

Google usunęło 210 kont oskarżanych o sianie dezinformacji na rzecz Chin.

Opublikowane

dnia

Protesty w Hong Kongu sięgają także do sfery internetowej. Google poinformowało o usunięciu 210 kont na YouTube, które miały udostępniać i rozpowszechniać materiały szkalujące manifestujących mieszkańców Hong Kongu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Marka odzieżowa Supreme wypuszcza telefon komórkowy

Klasyczna komórka za cenę smartfona?

Opublikowane

dnia

Producenci odzieży coraz chętniej flirtują z technologią – logo Gucci, Louis Vuitton czy Michaela Korsa pojawia się na głośnikach, powerbankach i innych gadżetach. Marka streetwear Supreme nie chciała być gorsza i opracowała… telefon komórkowy ze swoim logiem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kontrolery DualShock 4 w czterech nowych kolorach

W planach także headset o barwie różowego złota.

Opublikowane

dnia

PlayStation 4 może pochwalić się bogatym wyborem gadżetów, który jest na bieżąco rozszerzany o nowe propozycje. Tym razem Sony przygotowało cztery nowe wersje kolorystyczne pada do swojej konsoli i pasujący do jednej z nich headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Telewizor The Frame 2019: bo liczy się sztuka. I kropka (kwantowa)

W tym roku The Frame zaskoczy miliardem odcieni barw.

Opublikowane

dnia

Telewizor The Frame w nowej odsłonie od dziś jest dostępny w salonach Samsung Brand Store w całej Polsce. Ten unikatowy produkt w niezwykły sposób łączy nowoczesne technologie ze sztuką i jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej przystępna. Kolejny odcinek serialu właśnie się skończył? Teraz możesz nacieszyć oczy obrazem ulubionego malarza.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne